Skip to content
Menu
Menu

PSK vydal manuál s odporúčaniami pri koronavíruse

V čase ohlásenej štvrtej vlny pandémie koronavírusu spôsobenej variantom Omikron prichádza Prešovský samosprávny kraj s ďalšou novinkou. V rámci svojej kampane „Kraj ťa potrebuje“ PSK tentoraz zostavil materiál zameraný na odporúčania pri ochorení Covid-19, ktoré môžu prispieť k jeho liečbe v domácom prostredí. Určený je pacientom a ich blízkym, pričom zámerom župy je, aby ho mala k dispozícii každá z 250-tisíc domácností na území Prešovského kraja.

Prešovský samosprávny kraj spustil svoju kampaň „Kraj ťa potrebuje“ v decembri minulého roku. Jej súčasťou bola videokampaň, do ktorej sa zapojili významné osobnosti z oblasti športu a umenia, ako aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek a tiež intenzívna letáková kampaň. K decembrovému tlačenému bulletinu zameranému na očkovanie pod taktovkou krajskej samosprávy a na benefity očkovania aktuálne župa pridala nový materiál pod názvom Odporúčania pri Covid-19.

„Manuál s odporúčaniami pre pacientov, ktorí boli pozitívne testovaní na koronavírus a tiež pre ich blízkych môže prispieť k ich domácej liečbe. Takýmto spôsobom reagujeme na aktuálnu situáciu na území nášho kraja spojenú s nástupom štvrtej vlny pandémie. Už v tejto chvíli sú totiž dva naše okresy označené ako miesta, kde je situácia naozaj vážna a kde štvrtá vlna naplno udrela a čísla pozitívnych raketovo narastajú. Aj vzhľadom na predikcie rezortu zdravotníctva, ktorý naznačuje významné šírenie Omikronu, sme sa rozhodli konať a pripraviť pre našich obyvateľov tento dôležitý a veľmi potrebný infoleták,“ priblížil novinku Prešovského samosprávneho kraja jeho predseda Milan Majerský.

Prešovský samosprávny kraj Odporúčania pri Covid-19 zostavil v spolupráci s hlavnou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky – lekárkou Adrianou Šimkovou. Obsahuje informácie o domácej liečbe, užívaní podpornej liečby voľnopredajnými liekmi i to, kedy kontaktovať svojho lekára a číslo 112. Súčasťou sú aj praktické rady používania pulzového oxymetra.

„S myšlienkou vytvoriť takýto manuál s odporúčaniami sme u nás na odbore pohrávali už dlhšie. Po vyhláseniach rezortu a najmä s ohľadom na aktuálne sa vyvíjajúci situáciu v kraji sme sa rozhodli práve v tomto čase priniesť našim obyvateľom takpovediac pomocníka v domácej liečbe koronavírusu. Dali sme si záležať, aby bol dostatočne zrozumiteľný pre široké masy a aby obyvatelia nášho kraja dostali na jednom mieste všetky potrebné informácie, ako doma zvládnuť liečbu Covid-19,“ upresnila Zuzana Sabolová, poverená riadením Odboru zdravotníctva Úradu PSK.

Prešovský samosprávny kraj plánuje materiál s odporúčaniami pri ochorení Covid-19 doručiť v 250-tisícovom náklade do všetkých domácností na svojom území. Dostupný však bude aj na oficiálnom webovom sídle kraja ( www.vucpo.sk ) a rovnako v očkovacích centrách PSK i vo všeobecných ambulanciách na území kraja.

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK