Skip to content
Menu
Menu

Rozhovor s koordinátormi návštevy pápeža v Prešove Matúšom Verbom a Viktóriou Žolnovou 

Asi už každý zachytil informáciu, že v septembri navštívi Slovensko pápež František. Média nám často prinášajú nové informácie a približujú nám aj cestu a zmysel návštevy Svätého Otca. Ten navštívi aj mesto Prešov, kde bude sláviť sv. liturgiu, na ktorej ohlási homíliu. Príprava tejto návštevy je v plnom prúde. Jej súčasťou sú aj dobrovoľníci, ktorých hlavnými koordinátormi sú gréckokatolícky kňaz Matúš Verba a Viktória Žolnová, ktorá sa v roku 2018 ako audítorka zúčastnila aj biskupskej synody o mladých. Opýtali sme sa ich ako prebiehajú prípravy k stretnutiu s pápežom v Prešove.

Aký je to pocit byť koordinátorom dobrovoľníkov, otec Matúš?

Zvláštny.

Prečo?

Nemyslel som si, že takouto úlohou budeme s Viktóriu poverení. Odkedy mi telefonovali z arcibiskupstva o tomto poverení, vstávam s myšlienkou na dobrovoľníkov a aj s ňou zaspávam.

Je ťažké ich nájsť. Ako ich hľadáte?

Je to ako hádzanie sietí do mora. Možno sa cítime ako takí učeníci, ktorí hádzali prázdne siete z loďky a čakali, či niečo chytia. Potom už len sledujeme databázu, či sa plní. Ľudí oslovujeme cez média, instagram, animátorov, spoločenstvá, stredné školy ako aj cez osobné pozvania. Mnohých nepoznáme osobne, ale robíme to vo viere, že sa ich srdca dotkne ten Najvyšší a rozpáli v nich túžbu po službe dobrovoľníctva.

Gréckokatolícky kňaz Matúš Verba.

Kto je pre vás dobrovoľník?

Je to človek, ktorý je usilovný ako včela. Vďaka nej môžu ostatní zažiť sladkosť medu. Dobrovoľníci sú pre takéto stretnutie nevyhnutnou a veľmi dôležitou zložkou, bez ktorej sa  podujatie takého rozsahu nedá zorganizovať. Sú v plnom nasadení, ochotní prijať akúkoľvek úlohu, ktorú vnímajú ako svoje poslanie. Dobrovoľníkov a ich prácu nie je vždy vidieť, ale je ju cítiť. To, čo mnohí považujú za samozrejmosť, niekto musí urobiť. O to viac sa to cení, ak sa to robí s láskou a radosťou.

Aké služby budú zabezpečovať dobrovoľníci?

Je ich viacero. Budú potrební istý čas pri parkovaní na určených parkoviskách. Niektorí budú usmerňovať davy pútnikov, iní zásobovať potrebným materiálom a stravou. Samozrejme budú aj pri samotnej registrácii pri vstupoch, v sektoroch budú k dispozícii účastníkom a ďalšie služby.

Čo z tejto služby majú?

No táto služba dobrovoľníka je zadarmo, ale nie nadarmo. Je to možnosť byť súčasťou niečoho veľkého. A návšteva pápeža Františka v Prešove takouto udalosťou určite je. Určite pohodlnejšie je prísť ráno do areálu športovej haly, zaregistrovať sa, dostať sa do sektoru a užiť si túto udalosť. Ale dobrovoľníctvo je o obete, o prežití tejto udalosti iným, špeciálnym spôsobom. Dobrovoľník sa totiž dostáva do zákulisia príprav, tvorí nové vzťahy, je ochotný počúvať na slovo svojho vedúceho zodpovedného za konkrétnu službu, vytvára pre účastníkov jedinečnú atmosféru. Predsa však prezradím, že každého dobrovoľníka čaká špeciálne prekvapenie.

Čo obnáša táto služba dobrovoľníka?

Nasadenie, zápal pre vec, odhodlanie priložiť ruku k spoločnej veci, pričom do úzadia sa potláča egoizmus, chuť vyniknúť a byť na výslní. V dobe, kedy každý chce preraziť a zviditeľniť sa svojimi talentami, sa dobrovoľník zdokonaľuje v tichej, neviditeľnej službe pre cudzích ľudí. V tejto službe nie je priestor pre nejakého ducha karierizmu a svojvôle. Potrebný je predovšetkým tímový duch.

Aké podmienky musí splniť človek, ktorý sa chce stať dobrovoľníkom pri návšteve pápeža?

Prvá podmienka je vek už od 16 rokov. Mladí do 18 rokov však pri registrácii musia nahrať informovaný súhlas rodiča. Druhou podmienkou je plné zaočkovanie. A treťou, tiež podstatnou, je zaregistrovať sa online do tímu dobrovoľníkov na www.navstevapapeza.sk

Viktória, vieme o vás, že už máte skúsenosti v službe s mládežou. Prezraďte nám, ako dlho už pracujete ako dobrovoľník v gréckokatolíckej cirkvi a čo vám to dáva?

Dobrovoľníčkou v gréckokatolíckej cirkvi som už viac ako 10 rokov. Vo svojich 16 rokoch som sa prihlásila na animátorskú školu, ktorou moje dobrovoľníčenie viac menej začalo. A čo mi to dáva? Je toho veľa, čo by som mohla menovať, ale každopádne môžem povedať, že dobrovoľníctvo ovplyvnilo môj život a jeho smerovanie. Skrze dobrovoľníctvo som získala mnoho kontaktov, skúseností, či zážitkov a mohla som osobnostne a duchovne rásť. Byť na miestach, o ktorých sa mi ani len nesnívalo a zažiť situácie, ktoré ma posunuli vpred a menili moje srdce a pohľad na veci a ľudí. Skrze dobrovoľníctvo zažívam, že konať dobro, len tak, nezištne, má stále zmysel. Je to zvláštne ale je to tak, že skrze dobrovoľníctvo nadobúdam a prijímam viac ako to, čo dávam ja, keď som niekde dobrovoľníčkou.

Viktória Žolnová

Ako vnímate vy toto aktuálne poverenie pri návšteve Svätého Otca?

Je to pre mňa pocta, dar, milosť, ale i veľká zodpovednosť podieľať sa na tejto návšteve Svätého Otca Františka iným spôsobom. Pred tromi rokmi som bola z Božej milosti účastná na Synode o mládeži v Ríme, ktorá trvala mesiac, a potom na iných sprievodných podujatiach pred a po synode. Počas spomínaného času som v Ríme, vo Vatikáne, zažila veľké prijatie a starostlivosť a mnoho radosti a krásnych nezabudnuteľných okamihov. Mohla som byť aj blízko Svätého Otca Františka a vídať ho každý deň aj v situáciách, povedala by som, takých normálnych. A teraz si aj ja prajem a chcem sa podieľať ako najlepšie viem na tom, aby Svätý Otec František mohol zažiť tiež prijatie a radosť, keď k nám príde. Aby čas strávený konkrétne v Prešove bol veľkým požehnaním aj pre neho a celú delegáciu z Ríma. A túžim aj potom, aby sme ako ja, tak aj iní dobrovoľníci, boli takou predĺženou rukou pápeža Františka. Rukou, ktorá bude tam, kde bude potrebná. Svätý Otec František nebude mať tú možnosť usmiať sa na každého či pozrieť mu do očí. No naši dobrovoľníci, každý tam, kde bude, bude môcť byť jeho predĺženou rukou pre tých, ktorí prídu na sv. liturgiu do Prešova.

Akým procesom prechádza registrovaný dobrovoľník

Každý dobrovoľník musí byť registrovaný cez oficiálny registračný formulár zverejnený na stránke www.navstevapapeza.sk. Po vyplnení formulára sa zobrazí hlásenie o tom, že registrácia prebehla úspešne a na e-mail príde automaticky vygenerovaná správa o registrácii. Následne prebieha schvaľovanie a overovanie dobrovoľníkov cez NCZI. To môže trvať niekoľko dní, ba aj týždňov. Každý, kto splní podmienku plnej zaočkovanosti a bude cez NCZI úspešne preverení, e-mailom obdrží QR kód potrebný pri registrácii dobrovoľníkov už priamo na mieste. Každý dobrovoľník sa týmto QR kódom musí preukázať. Inak nie je možné, aby bol dobrovoľníkom.

Kedy sa začína ich dobrovoľnícka služba?

Dobrovoľníci prichádzajú do Prešova už v pondelok, 13.09.2021 skoro popoludní, kde sa zaregistrujú, ubytujú a dostanú informácie o tom, v akom tíme budú slúžiť a ako bude prebiehať ich služba. V skorých večerných hodinách bude pre dobrovoľníkov prebiehať školenie, na ktorom je nevyhnutné, aby boli, a to preto, aby vedeli čo, kde, kedy a ako majú robiť. Dobrovoľníci budú rozdelení do jednotlivých tímov, pričom každý tím bude mať tzv. „teamleadra“, šéfa, ktorý bude manažovať prácu tímu. Pre dobrovoľníkov je zabezpečená tiež strava počas podujatia. Niektorí dobrovoľníci, ktorí budú môcť, nám určite pomôžu už aj skôr počas víkendu.

Akú „výstroj“ dostane dobrovoľník?

Každý dobrovoľník dostane balíček dobrovoľníka, ktorý bude obsahovať dobrovoľnícke tričko, vestu, pršiplášť, šiltovku, rúško, dezinfekčný gél, pero, vak a k tomu aj iné informačné materiály.

Aký odkaz máte pre tých, ktorí sa ešte rozhodujú, či sa zapoja do tejto služby?

Neváhaj a pridaj sa k nám! Byť dobrovoľníkom počas návštevy Svätého Otca Františka na Slovensku je jedinečné. Nevieme, kedy k nám hlava katolíckej Cirkvi zavíta znova. Úloha dobrovoľníka je veľmi dôležitá a potrebná. Možno nie pohodlná a luxusná. Práce bude veľa a bude to fyzicky a organizačne náročné. Ale aj skrze túto službu, kedy dávame svoj čas, energiu, pohodlie, schopnosti a seba samých iným, len tak, úprimne a  nezištne, môžeme zažiť niečo, čo nám zmení život; naše vnímanie seba, iných, sveta a Boha. V dnešnom svete sa už akosi nenosí robiť veci len tak a zdá sa nám, akoby z toho a za to nič nemáme, ale vedzme, že Boh všetko vidí a vie, a dám nám to, čo potrebujeme. „Odmení nás, lebo on vidí aj v skrytosti.“ (porov. Mt 6, 4)

ISPA