Skip to content
Menu
Menu

Utorkové zhromaždenie Prešovčanov bolo pokojné

(ako) – Niekoľko desiatok ľudí sa stretlo v utorok pred prešovskou radnicou, aby si pripomenuli výročie 17. novembra 1989. Zhromaždenie nemalo protestný charakter, ako v iných mestách, ani organizátora. Ľudia prišli spontánne a tak aj reagovali.

Zväčša spomínali na 17. november ako na cestu k slobode a demokracii. Hovorili o okolnostiach nežnej revolúcie a hodnotili, čo sa za posledné roky v krajine zmenilo. Rečníci vystúpili spontánne a dotkli sa aj aktuálnych udalostí na Slovensku. Zaznela aj kritika na adresu vlády v súvislosti s celoplošným testovaním na Covid-19 a opatreniami, ktoré boli podľa nich v rozpore s Ústavou SR. Nezaznela však žiadna výzva na odstúpenie vlády či premiéra Igora Matoviča.

Na proteste v Košiciach bolo asi tisíc ľudí

V Košiciach sa zišlo na Hlavnej ulici okolo tisíc ľudí. Účastníci protestu tam skandovali výzvy na odstúpenie Matovičovej vlády a zazneli heslá spochybňujúce rúška či samotnú existenciu koronavírusu. Rečníci odmietli aj plošné testovanie, pričom tvrdili, že opatrenia porušujú ľudské práva, ústavu i zákony. Na výzvy rečníkov, aby si všetci dali dole rúška, reagovala väčšina ich stiahnutím.

Pokojný priebeh akcie na niekoľko minút narušil konflikt medzi protestujúcimi a skupinkou mužov v kuklách vo farbách miestneho futbalového tímu. Po krátkej roztržke s účastníkmi protestu z centra odišli. Polícia nemusela zasahovať.

Zranení policajti v Bratislave

Iná atmosféra bola v Bratislave. Tam vyšli do ulíc tisícky ľudí protestovať proti vláde Igora Matoviča a opatreniam prijatým pre pandémiu nového koronavírusu, a to napriek platnému núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania sa. Podľa ministra vnútra Romana Mikulca potest nemal nič spoločné s pokojným prejavom názoru. Pred stredajším rokovaním vlády potvrdil, že zranení boli viacerí policajti.

„Boli tam ľudia, ktorí naozaj chceli vyprovokovať násilie a bitky, používali rôznu pyrotechniku, výbušniny a aj z tejto pyrotechniky boli zranení niektorí policajti,” uviedol minister.

Páchateľov podľa Mikulca identifikovali. Niektorí boli zadržaní, ostatných majú riešiť v ďalších konaniach. Hrozí im aj trestné stíhanie za útok na verejného činiteľa. Ako pripomenul, trestná sadzba je v tomto prípade do 24 rokov. „My budeme v tomto veľmi dôkladní a prísni,” dodal minister Mikulec.

Foto: Viktor Zamborský