Skip to content
Menu
Menu

V obci Roztoky vybudovali park slnečnej sústavy pre deti i dospelých. Pomohol Brusel

Severovýchodná časť Slovenska je riedko osídlená. Vďaka tomu je v okolí menšie svetelné znečistenie oblohy, a to priam pozýva do tohto regiónu tých, ktorí radi sledujú svetelné objekty. To je aj dôvod, prečo je hvezdáreň patriaca Podduklianskemu osvetovému stredisku vo Svidníku, umiestnená na kopci nad obcou Roztoky.

Európske fondy boli použité na podporu tejto hvezdárne, ale aj na vybudovanie veľmi zaujímavého a unikátneho parku slnečnej sústavy, ktorý súvisí s pozorovaním na hvezdárni. Každý sa tu môže poučiť o tom, ako vyzerá slnečný planetárny systém.

Na začiatku chodníka je umiestnený veľký oblúk zobrazujúci veľkosť slnka v pomere k modelom veľkosti planét, ktoré sú umiestnené na náučnej cestičke. Určený je pre všetky vekové kategórie, majú možnosť prečítať si a vidieť aj farbu jednotlivých planét. Astronomické pracovisko zvyknú navštevovať najmä žiaci v rámci jednodňových výletov.

Hlavná budova pracoviska bola postavená v roku 1926 a ide o pamiatkovo chránenú drevenicu. Spoločne s parkom slnečnej sústavy tvoria ucelený areál s viacerými možnosťami pre žiakov. Park bol vybudovaný v rámci projektu Vesmír na dlani 2017. Financovaný bol z fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom programu Interreg.

Zdroj: Európske noviny