Skip to content
Menu
Menu

Vianočné trhy nebudú, menia sa na Mapu Vianoc

V reakcii na nový covid automat a výrazné sprísnenie opatrení zo strany štátu sa mesto rozhodlo, že tradičné vianočné stánky tento rok v Prešove neotvorí. Alternatívou však bude Mapa Vianoc, ktorá opäť ponúkne obľúbené vianočné nápoje či špeciality.

Nové podmienky covid automatu, ktorý včera predstavila vláda SR, výrazne obmedzujú počet účastníkov na hromadných podujatiach, čo má priamy dopad aj na organizáciu vianočných trhov v Prešove.

Mesto v spolupráci s PKO sa preto po dôkladnom zvážení situácie rozhodlo, že vianočné trhy sa tento rok neuskutočnia v klasickej podobe. Po vzore minulého roka ich nahradí úspešná Mapa Vianoc.
Obľúbené pochúťky sa pomyselne presťahujú z pešej zóny priamo pred reštaurácie a kaviarne. Výnimočnú vianočnú atmosféru v centre mesta tak Prešovčania zažijú aj tento rok.

„Vianočné trhy sú tradíciou, bez ktorej sme si až do minulého roka nedokázali adventné obdobie vôbec predstaviť, no pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia nám vlani znemožnili ich zorganizovať. O to väčšia bola naša snaha a túžba vrátiť trhy späť do mesta. Vláda však ohlásila výrazné sprísnenie opatrení, pričom vážnosť situácie, v ktorej sa nachádzame, si plne uvedomujeme aj u nás na radnici. Preto sme sa rozhodli, že namiesto trhov sa viac zameriame na Mapu Vianoc, ktorú sme si vyskúšali už v roku 2020. Ľudia tak o zážitok z vianočnej atmosféry v centre Prešova neprídu, a zároveň tým podporíme miestnych podnikateľov a prevádzkovateľov gastro služieb, ktorí v dôsledku pandemických obmedzení opäť musia bojovať o prežitie,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Mesto Prešov pri organizácii vianočných trhov pôvodne rátalo s neobmedzeným počtom návštevníkov. Nový covid automat, ktorý vstúpi do platnosti už v pondelok 22.11.2021, však výrazne sprísňuje opatrenia pre všetkých ľudí. V praxi to znamená napríklad to, že na trhoch by mohlo byť v jednom okamihu maximálne 100 plne zaočkovaných osôb.

Radnica v spolupráci s PKO preto obnoví Mapu Vianoc, ktorá bude rozptýlená po celom centre mesta a mestských častiach, vďaka čomu ľahšie predídeme zhromažďovaniu veľkého počtu ľudí na jednom mieste, s čím súvisí aj zvýšené riziko šírenia ochorenia covid-19.

„Vychádzajúc z predpokladu, že okres Prešov bude aj naďalej v bordovej farbe, v zmysle pravidiel pôvodného covid automatu pre hromadné podujatia, sme najprv zvolili pre celé vianočné trhy režim “plne zaočkovaní”. Do príprav a organizácie sme sa pustili naplno aj napriek súčasnej neistej situácii. O to viac nás mrzí, že v čase, keď sme na Hlavnej ulici začali inštalovať prvé stánky, musíme zo dňa na deň všetky prípravy stopnúť. Obmedzenie počtu ľudí na vianočných trhoch a ďalšie sprísnenia opatrení sú tak výrazné, že ich organizácia stráca zmysel pre návštevníkov trhov aj samotných stánkarov,“ uviedla riaditeľka PKO Barbora Rusiňáková.

Zdroj:presov.sk