Skip to content
Menu
Menu

Začal sa proces s prešovským poslancom Rudolfom Dupkalom, ktorý mal žiadať úplatok

Prečítať článok

V pondelok sa začal na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku proces s prešovským poslancom Rudolfom Dupkalom, ktorý je obžalovaný zo zločinu prijímania úplatku. Úplatok mal žiadať v apríli 2018 v súvislosti s výstavbou tréningovej hokejovej haly. Rudolf Dupkala vinu odmieta. V prípade preukázania viny mu hrozí päť až 12-ročný trest.

Z obžaloby vyplýva, že ako poslanec mestského zastupiteľstva mal Rudolf Dupkala v roku 2018 žiadať úplatok vo výške 20 000 eur. Na rokovaní zastupiteľstva mal za to pri schvaľovaní finančného príspevku vo výške 600 000 eur na výstavbu tréningovej ľadovej plochy hlasovať za návrh riešenia predložený žiadateľom – investorom plánovanej výstavby tréningovej haly.

Rudolf Dupkala uviedol, že ho investor dvakrát požiadal o pomoc. Prvý raz mal intervenovať, aby sa proti výstavbe haly neuskutočnila petícia a tiež ho mal požiadať o pomoc pri výstavbe parkovacích miest.

Odmietol, že by za to žiadal alebo prijal úplatok. „Jediné, čo som svojim konaním sledoval, je dobro obyvateľov mesta Prešov, ktorí mi vyjadrili svoju dôveru,“ uviedol na pondelkovom pojednávaní.

Audiovizuálny záznam

„Povedal, že ak mu dám 20 000 eur, vybaví 600 000 eur na výstavbu haly,“ vyhlásil vo svedeckej výpovedi spolumajiteľ PSK Arény Ján Kentoš. T

Tréningová hala mala byť postavená vedľa tejto arény. Kentoš potom v pozícii agenta vyhotovil zo stretnutia s obžalovaným aj audiovizuálny záznam. „Uviedol, komu všetkému pôjdu tie peniaze,“ podotkol svedok s tým, že peniaze mali ísť podľa Rudolfa Dupkalu predsedom poslaneckých klubov a tí mali vybaviť, že poslanci schvália peňažné prostriedky.

Po obedňajšej prestávke sa najskôr prehrávali videozáznamy. Svedok potom formou konfrontácie zopakoval tvrdenie, že od neho obžalovaný žiadal sumu 20 000 eur.

Rudolf Dupkala to opakovanie odmietol. „Celá táto debata bola vo všeobecnej rovine. Snažil som sa prísť na to, kde dokáže kolega až zájsť,“ zdôraznil obžalovaný.

Samosudca vypočul aj druhého svedka Róberta Čopa, ktorý prevádzkuje v prešovskej aréne bufet. Vyhlásil, že mal obžalovaný od Kentoša žiadať 20 000 eur, na ďalšie okolnosti si však nespomína.

Zdroj: TASR
Foto: Viktor Zamborský