Bardejovské Kúpele, a. s. už začiatkom mája 2022 prekročili 60% obsadenosť svojich kapacít a záujem verejnosti o kúpeľnú liečbu stále rastie. Manažment kúpeľov predpokladá, že v júni bude obsadenosť viac než 70% a v júli, auguste a septembri by mohli byt kapacity takmer plne vyťažené.
V lete by sa tak dostali na úroveň pred covidovou krízou, čo by bolo porovnateľné z obsadenosťou z leta roku 2019. Ani to však nezmaže straty zo začiatku tohto a predchádzajúcich dvoch rokov, spôsobené protipandemickými opatreniami. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov, a. s., Tamara Šatanková.
,,Sme opatrne optimistickí a dúfame, že žiadna ďalšia vlna covidu nepríde. Vedie nás k tomu úroveň zaočkovanosti na Slovensku a priebeh poslednej vlny covid variantu omikron. K zlepšujúcim sa číslam prispieva i opätovný rozbeh bielej medicíny a zvyšujúce sa potreby pooperačnej kúpeľnej liečby, zdecimovanej odkladaním výkonov počas pandémie. Na druhej strane zdroje na liečbu od poisťovní stagnujú, či dokonca v niektorých prípadoch aj klesajú. Aj samoplatcovia majú hlbšie do vrecka, vzhľadom na infláciu a všeobecný rast cien, predovšetkým potravín, energií a dopravy. Pritom my sme ceny upravovali iba symbolicky o pár eur na deň, aby sme udržali záujem o kúpeľnú liečbu a jej dostupnosť. Podľa záujmu klientov sa zdá, že by to nemalo obmedziť dostupnosť kúpeľnej liečby,“ vysvetlila T. Šatanková
Dodala, že celková obsadenosť kúpeľov bola v marci 2022 iba na úrovni 34%, čo bolo ale oveľa lepšie ako v roku 2021, keď bola obsadenosť 18,5%. Pomer medzi poistencami a samoplatcami je 50% na 50%.
Aktuálna ponuka liečebných pobytov, vrátane postcovidovej liečby, je v Bardejovských Kúpeľoch široká a ubytovanie si každý môže prispôsobiť v rôznych zariadeniach od štvorhviezdičkových hotelov až po vilky. Kúpele poskytujú aj širokú škálu samoplatcovských pobytov za stále ceny, takže pri súčasných cenách potravín a energií ide o lákavú ponuku. Vo vlajkovej lodi – štvorhviezdičkovom kongresovom hoteli Alexander sa rozbiehajú aj kongresy. Okrem toho sa tu konajú aj oslavy, svadby a množstvo malých akcií.
Liečia skoro všetko
Bardejovské Kúpele, a. s., majú teraz lôžkovú kapacitu v hlavnej sezóne cca 1100 lôžok. Pred krízou ich ročne ich navštívilo cca 25 000 osôb a počet prenocovaní presahoval 270 000. Poskytujú služby predovšetkým pre obyvateľov Prešovského a Košického kraja, ktoré majú spolu 1,5 mil. obyvateľov.
Bardejovské Kúpele majú najširšie indikačné zameranie spomedzi všetkých slovenských kúpeľov, okrem tradičnej liečby vnútorných ochorení sú v schválenom indikačnom zozname i choroby ženské, nervové a ochorenia pohybového aparátu. V lete jepre klientov k dispozícii vonkajšie kúpalisko s vyhrievanou vodou. Milovníci športu si tiež prídu na svoje. V ponuke je 6 tenisových kurtov, minigolf, bowling bar, petang, squashové ihrisko, či požičovňa bicyklov.
Liečebné procedúry
Všetky liečebné procedúry sú sústredené v budove kúpeľného domu – Balneoterapii. Najväčšie ubytovacie zariadenia (Alexander, Ozón, Astória a Alžbeta) sú prepojené s budovou Balneoterapie vnútornými chodbami, takže klienti sa dostanú na procedúry pohodlne v každom počasí. Kúpeľná liečba prešla dlhodobým vývojom a dnes využíva tradičné overené postupy so zavedením najmodernejších fyziatrických, balneologických a rehabilitačných metód. Komplexný liečebný program pozostáva z pitnej kúry, vodoliečebných, fyzikálnych, elektro-, magneto- a svetloliečebných metód, ktoré sa priebežne dopĺňajú a upravujú na základe nových lekárskych poznatkov. Neoddeliteľnou súčasťou liečby je diétne stravovanie, klimatické podmienky prostredia, liečebný režim a terénne kúry na ktoré sa využívajú špeciálne upravené trasy, nazývané tiež kyslíková dráha.
Účinky a druhy používaných procedúr:
rehabilitácia, masáže, liečebné inhalácie, vodoliečba, teploliečba, elektroliečba, uhličité terapie, haloterapia, soľná jaskyňa, pitná kúra, lymfodrenáže, fytoterapia, tréning pamäti.
Post covidová liečba
Bardejovské Kúpele majú unikátnu MLS laserovú terapiu (2 MLS lasery) v kombinácii s magnetoterapiou, ktorá už rok prináša výsledky. Pacientom sa po jej absolvovaní lepšie dýcha a zlepšuje sa aj ich celková kondícia. V oblasti postcovidovej liečby sú v rámci SR na poprednom mieste. Okrem toho využívajú na odstránenie nepriaznivých následkov ochorenia vzácne liečivé minerálne vody Herkules a František na inhalácie. Pomáha aj oxygenoterapia – vdychovanie kyslíka.
Špička kúpeľníctva
Prvá písomná zmienka o kúpeľoch pochádza už z roku 1247, väčší rozmach kúpeľov nastal v prvej polovici 18. storočia. V kúpeľoch okrem rakúskej cisárovnej Alžbety (Sisi) pobýval aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.
Štefan Kuča
Foto: BK