Skip to content
Menu
Menu

Zomrela klientka z DSS v Sabinove, väčšina obyvateľov aj zamestnancov má Covid-19

(ako) – V Domove sociálnych služieb v Sabinove sa potvrdili po PCR testovaní viaceré prípady ochorenia  na Covid-19. Celkovo tam evidujú pozitivitu u 84 prijímateľov sociálnych služieb a 40 zamestnancov. Zariadenie zaznamenalo úmrtie 60-ročnej klientky. Zomrela v nemocnici krátko po tom, ako test odhalil, že je pozitívna.  

V súčasnosti sú hospitalizovaní aj ďalší traja klienti tohto zariadenia. Mierne symptómy ochorenia Covid-19 má 13 klientov zariadenia, ostatní sú bezpríznakoví.

Ako informovala hovorkyňa prešovskej župy Dáša Jeleňová, DSS v Sabinove je v karanténe rozhodnutím Regionálneho úradu verejného zdravotníctva už viac ako týždeň. Stalo sa tak krátko po zistení  dvoch na Covid-19 pozitívnych zamestnancov a následnom preventívnom pretestovaní kontaktov antigénovými testami, ktoré zriaďovateľ – Prešovský samosprávny kraj distribuoval uplynulé dni do všetkých zariadení sociálnych služieb na svojom území.

Antigénové testy odhalili ochorenie u 70 prijímateľov sociálnych služieb a 15 zamestnancov zariadenia. Uplynulý štvrtok prebehlo presnejšie PCR testovanie celého zariadenia, ktoré potvrdilo pozitivitu u väčšiny prípadov.

V izolácii ostáva 87 klientov a 30 zamestnancov

Aktuálne sa v spolupráci s hygienikmi v sabinovskom zariadení prijímajú ďalšie opatrenia s tým, že RÚVZ už nariadil pokračovanie karantény. V izolácii priamo v DSS zostáva 87 klientov a 30 zamestnancov. Prijímatelia s ochorením na Covid – 19  sú izolovaní od ostatných v tzv. červených zónach. Vo všetkých budovách domova prebieha zvýšená dezinfekcia a dôsledne sa dodržiava pandemický plán.

V súčasnosti kraj eviduje ochorenie Covid- 19 v desiatich zariadeniach sociálnych služieb vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Jednotlivé prípady domácej karantény zamestnancov a izolácie malého počtu klientov, bez väčších ohnísk, registruje v domovoch v Starej Ľubovni, Stropkove, Prešove, Svidníku, Legnave, Dúbrave, Jabloni, v Humennom a Batizovciach.

Komunálne voľby 2022 - Platená inzercia

PaedDr. Patrik Tomič MBA