Skip to content
Menu
Menu

Radnica ponúka gastro prevádzkam možnosť ponechať otvorené terasy aj v zime

(ako) – Majitelia kaviarní a gastro prevádzok v Prešove budú môcť prevádzkovať svoje letné terasy alebo sedenia aj v zime. Mesto im v prípade záujmu predĺži platnosť rozhodnutí o umiestnení terasy a sedenia na pešej zóne a na priľahlých uliciach. Radnica im zároveň od novembra 2020 odpustí poplatky za terasy. Škoda, že rozhodnutie prichádza tak neskoro.

Podľa informácie hovorcu prešovskej radnice, Vladimíra Tomeka, mesto Prešov chce pomôcť podnikateľom v oblasti gastro priemyslu, ktorí zažívajú najťažší rok. Z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie na Slovensku museli majitelia v rámci sprísnených bezpečnostných opatrení už po druhýkrát zavrieť interiérové časti svojich prevádzok. Jedlo a nápoje môžu zákazníci konzumovať iba na terasách, ktoré môžu za normálnych okolností fungovať len do konca októbra. Zatvorenie terás by mohlo byť pre mnohé podniky likvidačné.

O predĺženie treba úrad požiadať

Ako informoval hovorca Tomek, mesto všetkým majiteľom a prevádzkovateľom terás a sedení ponúka možnosť ponechať otvorené všetky terasy až do januára 2021. Po novom im mesto odpustí aj poplatok za umiestnenie terás alebo sedení. Radnica predloží návrh na zmenu VZN na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční 28.10.2020.

„Všetci chceme veriť tomu, že budúci rok už bude koronavírus na ústupe. Už teraz však musíme urobiť všetko preto, aby sme prevádzkovateľom reštaurácií a kaviarní pomohli prekonať toto náročné obdobie,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

V prípade, že prevádzkovatelia terás sa rozhodnú ponechať svoju terasu alebo sedenie na území mesta Prešov otvorené aj po 31. októbri 2020, stačí, ak do 28. októbra znovu vyplnia žiadosť o umiestnení exteriérového sedenia a doručia ju na podateľňu úradu.

V lete nie a v zime áno?

Odpustenie poplatku za terasy za riešilo v meste už po prvej vlne pandémie. V mestskom zastupiteľstve navrhol odpustenie daní poslanec Miroslav Benko argumentujúc, že aj v iných mestách samospráva toto gesto podpory podnikania urobila. V Prešove to však neprešlo.

Primátorka vtedy argumentovala, že ide o nízke položky a tie majiteľov terás z biedy nevytrhnú. Zrazu je tu takéto rozhodnutie na zimné obdobie.

Mestskí poslanci zasadnú už túto stredu a prerokovať majú aj novelu Všeobecne záväzného nariadenia o miestnych daniach. Poslanec František Oľha podal pripomienku k VZN a v nej navrhuje odpustenie poplatkov za umiestnenie terás v meste za rok 2020. Uvidíme, ako to dopadne.

Foto: prešov.sk