Skip to content
Menu
Menu

Župa odovzdala do užívania frekventovaný úsek Kapušany-Demjata

(ako) – Modernizácia frekventovaného úseku Kapušany – Demjata je už takmer hotová. Prešovský samosprávny kraj (PSK) zrekonštruoval cestu vďaka eurofondom. Celkové náklady sa vyšplhali na vyše štyri milióny eur.

Ide v poradí o tretí úsek projektu „Modernizácia cestnej infraštruktúry v Prešovskom samosprávnom kraji“. „Teší ma, že tento 6,5 kilometrový úsek sa dočkal svojej rekonštrukcie, bolo to už naozaj nevyhnutné. Táto cesta je vysoko frekventovaná, jednak ľuďmi, ktorí migrujú za prácou a do školy medzi Prešovom a Bardejovom, ale aj turistami v rámci cestovného ruchu. Verím, že nová cesta im bude dobre slúžiť,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Oprava trvala viac ako rok

Aktuálne je hotový úsek Kapušany – prieťah a Fulianka – Demjata. S rekonštrukčnými prácami medzi Kapušanami a Fuliankou sa počíta na jar budúceho roku po zimnej údržbe. Ide zhruba o kilometrový úsek cesty aj s okruhovým objazdom, ktorý sa napojí na obchvat Kapušian. Na jar budúceho roku by mali práce pokračovať z Demjaty až do obce Raslavice, kde sa preinvestuje viac ako tri milióny eur. Aktuálne prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa.

Hotový úsek, ktorý dnes oficiálne odovzdali do užívania, má takmer 6,5 kilometra a jeho oprava trvala 14 mesiacov. S rekonštrukciou sa začalo ešte vlani, dohromady sa preinvestovalo vyše štyri milióny eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), z toho 600-tisíc prispela krajská samospráva. Jeho súčasťou je jedenásť priepustov, šesť mostov, oporné múry a zárubný múr v obci Demjata.

Vymenili aj dopravné značky

Modernizácia si vyžiadala výmenu vozovky a zvodidiel, obnovu vodorovného dopravného značenia v retroreflexnej úprave, zvýraznenie zvislého dopravného značenia pri priechodoch pre chodcov. A to zámenou jestvujúcich dopravných značiek za dopravné značky na žltozelenom fluorescenčnom podklade.

Úsek Kapušany – Demjata je po ceste Prešov – Klenov a Janovce – Kľušov už tretím z pätice cestných komunikácií rekonštruovaných pomocou európskych zdrojov v rámci projektu „Modernizácie cestnej infraštruktúry v Prešovskom samosprávnom kraji“ s objemom takmer 18 miliónov eur. Do konca októbra budú ešte oficiálne odovzdané do užívania aj úseky Poprad-Starý Smokovec a Malá Poľana-Medzilaborce.

Foto: PSK

Komunálne voľby 2022 - Platená inzercia

PaedDr. Patrik Tomič MBA