Skip to content
Menu
Menu

Prešovská župa zavádza testovanie kloktaním

(pv) – Pred Úradom PSK dnes začalo  fungovať novozriadené Mobilné odberové miesto spolu s laboratóriom pre tzv. LAMP testovanie (kloktaním).

Doteraz v Prešove takéto laboratórium pre vykonávanie PCR testov chýbalo, najbližšie je v Poprade, ktoré pokrýva takmer celý kraj.

Vzhľadom na jeho vyťaženosť novozriadená MOM s rýchlou diagnostikou môže výdatne pomôcť odhaľovať novoinfikovaných a zrýchliť tak aj ich samotné liečenie.

Ide o pilotnú iniciatívu, do ktorej sa Prešovský samosprávny kraj zapojil po výzve MZ SR, aby zabezpečil pre krajské mesto dostupnosť k testovaniu v dobe maximálneho záujmu občanov o testovanie i prudkého nárastu prípadov ochorení na Covid-19.

Za  vývojom  LAMP testov a spustením do praxe stojí Prešovčan, biochemik Pavol Čekan.

Podľa jeho slov, nový test predstavuje zlatý stred medzi PCR-testami a rýchlymi antigénnymi testami. Výsledky LAMP-testu sú dostupné v rozpätí od 25 do 55 minút. Na rozdiel od RT-PCR testov si nevyžaduje špeciálne laboratórne vybavenie a výsledky vie odčítať aj nemedicínsky personál. Odpadá tiež potreba zdravotníckeho personálu na samotný odber vzorky.

Kým pacient príde na odberné miesto, pred odberom by nemal aspoň dve hodiny jesť, piť, kloktať, žuť žuvačku, vyplachovať si ústnu dutinu, nemôže vykonať zubnú hygienu a nemôže ani používať kvapky a spreje do nosa či hrdla.

Foto: TASR