Skip to content
Menu
Menu

Červený Kláštor prešiel obnovou za milióny eur, zachovali pivovar aj školu (video+foto)

Prečítať článok

25.4.2024 (SITA.sk) – Niekdajší kartuziánsky kláštor v rámci Múzea Červený Kláštor na Zamagurí má za sebou revitalizáciu za takmer dva milióny eur, trvala štyri roky.

V objekte sa podarilo zachovať jeho historické funkcie, ako je výroba piva a medoviny, spracovanie liečivých rastlín či výchova a vzdelávanie detí.

Práve obnovená manufaktúra a lekáreň aj svojím názvom odkazuje na legendárneho mnícha Cypriána.

Deň otvorených dverí

Podľa riaditeľa múzea Milana Gacíka si nové priestory národnej kultúrnej pamiatky budú môcť návštevníci po prvýkrát pozrieť v sobotu 27. apríla v rámci Dňa otvorených dverí, ktorý bude spojený so začiatkom turistickej sezóny na Dunajci. Vstup do areálu bude bezplatný.

História kláštora kartuziánov siaha do roku 1320. Patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR. Obnova časti kláštorného komplexu trvala od februára 2020 do apríla 2024.

Očakávajú viac návštevníkov

Podľa riaditeľa pamiatkového úradu Pavla Ižvolta sa vďaka projektu „Červený Kláštor – znovuzrodený“ podarilo do priestorov kláštora dostať nové funkcie, ktoré nadviazali na pôvodné.

Ako povedal pre médiá, dúfa, že vďaka nim bude do tejto pamiatky prúdiť viac návštevníkov a obdobie hlavnej turistickej sezóny sa predĺži aj o ďalšie mesiace.

Riaditeľ múzea Gacík zároveň verí, že rozšírená ponuka areálu prinesie do budúcna aj vyrovnaný rozpočet, či generovanie finančných prostriedkov na ďalšiu obnovu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Na Zamagurí obnovili časť Červeného kláštora (fotografie)

Mysleli aj na nevidiacich

Múzeum po novom ponúka návštevníkom vynovenú múzejnú expozíciu a edukačné komentované prehliadky.

Expozícia Dejiny Červeného Kláštora približuje podľa pamiatkového úradu príbeh vzniku kláštora, pôsobenie najvýznamnejších predstaviteľov mníšskych rádov, ako aj hlavné dejinné udalosti tohto miesta.

Nechýbajú moderné múzejné technológie a interaktívne prvky, pri jej tvorbe sa myslelo aj na nevidiacich a slabozrakých.

Kláštorná škola

Na tradíciu kartuziánskeho kláštora ako centra vzdelania a poznania nadväzuje inovovaná podoba kláštornej školy.

„Zameriava sa na prírodné a kultúrne dedičstvo a zdravý spôsob života. Škola sídli v priestoroch, v ktorých v 18. storočí novicov pripravoval na rehoľný život teologický inštitút. V súčasnosti tu nájdeme tvorivé dielne zamerané na výrobu produktov z liečivých bylín, kde môžu zmysluplne tráviť čas aj rodiny s deťmi,“ uviedli z múzea.

Jej priestory sú zároveň podľa projektového manažéra pamiatkového úradu Branislav Rezníka školiacim strediskom úradu.

Financovanie obnovy

Vyzdvihol, že na poschodí konventu je priestor pre ozdravný, meditatívny a relaxačný pobyt blízky pôvodnému asketickému spôsobu života mníchov. Ubytovacie kapacity obnoveného kláštora dopĺňa aj šesť dvojlôžkových izieb pre návštevníkov Pienin.

Obnovu realizoval pamiatkový úrad v spolupráci s nórskymi partnermi zaoberajúcimi sa ochranou kultúrneho dedičstva v Nórskom kráľovstve, a to Norsk Kulturarv a Fortidsminneforeningen – National Trust of Norway.

Projekt bol financovaný z fondov EEA Grants a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/04/20240425_vynovene_muzeum_cerveny_klastor_fa.mp4

Viac k témam: Červený Kláštor, Kláštor, Národná kultúrna pamiatka, Revitalizácia
Zdroj: SITA.sk – Červený Kláštor prešiel obnovou za milióny eur, zachovali pivovar aj školu (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.