Skip to content
Menu
Menu

Fico sa po atentáte prvýkrát prihovoril ľuďom. Odpúšťa človeku, ktorý ho postrelil (video)

Prečítať článok

5.6.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 5. júna, 18:31

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) sa prvýkrát po atentáte prihovoril ľuďom vo videu. V úvode uviedol, že sa ho pre jeho politické názory pokúsil „zavraždiť aktivista slovenskej opozície„. Tvrdí, že je načase urobiť prvý krok, ktorým je odpustenie.

Atentátnikovi odpúšťa

Necítim žiadnu nenávisť voči neznámemu človeku, ktorý ma dostrieľal. Nebudem voči nemu vyvíjať žiadne aktívne právne kroky, ani žiadať náhradu škody. Odpúšťam mu a nech si to, čo učinil a prečo tak učinil, vysporiada on sám vo svojej hlave. Nakoniec je evidentné, že bol len poslom zla a politickej nenávisti, ktorú politicky neúspešná a frustrovaná opozícia rozvinula na Slovensku do nezvládnuteľných rozmerov,“ povedal Fico.

Súčasne pochválil zdravotnícky tím z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica, ktorý mu zachránil život. „Teraz sa už rovnako kvalitne ambulantne o mňa stará Nemocnica sv. Michala v Bratislave. Ak všetko pôjde optimálne, postupne by som sa do práce mohol vrátiť na prelome júna a júla,“ informoval premiér.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Robert Fico očakáva, že „protivládne“ médiá, „politické“ mimovládne organizácie „financované zahraničím“ či opozícia začnú bagatelizovať pokus o jeho vraždu. Podľa Fica budú tvrdiť, že išlo o útok poblúzneného človeka, že medzi ním a opozíciou neexistovali žiadne prepojenia a taktiež, že poškodenie jeho zdravia nie je vážne.

Útok mu spôsobil veľa utrpenia

Vždy som si chránil svoje súkromie, preto aj teraz sa obmedzím len na konštatovanie, že útok mi spôsobil vážne poškodenie zdravia, opakované operácie, veľa bolesti a utrpenia. Bude malý zázrak, ak sa do práce vrátim o niekoľko týždňov,“ informoval.

Vo videu súčasne požiadal „protivládne“ médiá a predovšetkým tie, ktoré sú „spoluvlastnené finančnou štruktúrou Georgea Sorosa„, aby sa cestou bagatelizovania nepúšťali a rešpektovali závažnosť dôvodov pokusu o vraždu či následkov tohto pokusu.

Predseda vlády podľa vlastných slov nemá žiaden dôvod veriť tomu, že išlo o útok „osamelého pomätenca„. „Už niekoľko mesiacov verejne komunikujem, že pravdepodobnosť atentátu na vládneho politika sa na Slovensku blíži k istote. Hovoril som to verejne v médiách a na tlačových konferenciách, povedal som to všetkým veľvyslancom krajín EÚ a NATO na Slovensku, tému som otváral aj na viacerých bilaterálnych stretnutiach s mojimi partnermi,“ uviedol.

Nenávisť a agresivita opozície

Tvrdí, že „stúpajúcej a dobre živenej opozičnej agresivite“ nikto nenastavuje zrkadlo, pričom zdôraznil, že tak nečinia médiá, mimovládne organizácie, hlava štátu, Brusel ani NATO.

Nenávisť a agresivita súčasnej opozície, krytá a tolerovaná mienkotvornými médiami, mimovládnymi organizáciami financovanými zahraničím a žiaľ, bez akejkoľvek reakcie medzinárodných organizácií, vyvrcholila po úspešných prezidentských voľbách koaličného kandidáta Petra Pellegriniho na jar tohto roku. Bratislavská kaviareň agresívne, často aj fyzicky, útočí na vládnych predstaviteľov, opozícia vysiela na oslavy štátnych sviatkov platených provokatérov, ktorí hrubo urážajú ústavných činiteľov, herci po tom, čo politicky vystúpia na opozičných mítingoch, útočia na vládnych predstaviteľov počas divadelných predstavení alebo sú hrubo zneužívané priame prenosy RTVS,“ myslí si.

Ďalej pokračoval s tým, že odpor proti politikovi, s ktorým človek nezdieľa názor, prípadne nesúhlasí, sa nerieši tak, že ho zastrelí.

Naopak. Rád by som vyjadril presvedčenie, že všetka tá bolesť, ktorou som prešiel a prechádzam, poslúži niečomu dobrému. Ľudia mohli na vlastné oči vidieť, aká hrôza môže nastať, ak niekto nie je schopný demokraticky súťažiť a rešpektovať iný názor. Ani ja nie som žiadny politický anjel. Viem byť tvrdý. Ani vlády, ktoré vediem, neboli a nie sú dokonalé. Určite by sa mnohé veci dali robiť inak,“ skonštatoval premiér Fico.

Oponenta nemožno zákerne zabiť

Dodal, že ponuka robiť veci inak a lepšie, či mať iné názory, musí byť elementárnym základom akejkoľvek zmysluplnej demokratickej súťaže.

Ponukou nemôže byť oponenta bezdôvodne zatvoriť alebo zákerne zabiť. Nad týmto sa opozícia bude musieť zamyslieť. Ak zotrvá na svojom súčasnom nastavení, hrôza z 15. mája, ktorú ste všetci mali možnosť vidieť prakticky v priamom prenose, bude pokračovať a budú ďalšie obete. Nepochybujem o tom ani sekundu,“ povedal.

V závere videa uviedol, že verí tomu, že sa spoločnosť upokojí.

Viac k témam: Premiér Slovenskej republiky, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej
Zdroj: SITA.sk – Fico sa po atentáte prvýkrát prihovoril ľuďom. Odpúšťa človeku, ktorý ho postrelil (video) © SITA Všetky práva vyhradené.