Skip to content
Menu
Menu

Interpol aktuálne eviduje až osem Slovákov hľadaných pre závažnú trestnú činnosť

Prečítať článok

6.7.2024 (SITA.sk) – Medzinárodná policajná organizácia Interpol momentálne eviduje osem Slovákov hľadaných pre rôznu závažnú trestnú činnosť. Vyplýva to z údajov na internetovej stránke organizácie.

Na doživotie odsúdený zločinci

Mediálne najznámejšími sú na doživotie odsúdený šéf východoslovenskej zločineckej skupiny Róbert Okoličány, ako aj Karol Mello, ktorý čelí obžalobe v súvislosti so streľbou na ženu s dieťaťom v Moste pri Bratislave z roku 2004, pri ktorej obaja zahynuli.

Medzi ďalšími zaradenými v databáze zo Slovenska sú osoby hľadané napríklad pre vraždy, členstvo v zločineckej skupine alebo podvody.  V databáze organizácie sa takisto nachádza Eva Zámečníková.

Zatykač vydaný na Slovensku

Tá je síce občiankou Českej republiky, zatykač na ňu ale vydalo Slovensko, keďže za prípravu vraždy exmanžela ju odsúdili v SR. Na všetkých hľadaných je vydaný takzvaný „Červený obežník“.

„Červený obežník je žiadosť pre bezpečnostné zložky po celom svete, aby vyhľadali a zadržali hľadanú osobu až do jej vydania, odovzdania alebo podobnému úkonu,“ uvádza Interpol. Medzinárodná organizácia kriminálnej polície Interpol funguje od roku 1923.

Organizácia Interpol

Sídli vo francúzskom Lyone a združuje 190 členských štátov. Spolupracujú v boji proti terorizmu, vojnovým zločinom, organizovanému zločinu, pašovaniu drog, výrobe detskej pornografie alebo korupcii.

Slovenská republika sa členom stala 3. októbra 1993, keď ju prijali na 62. zasadnutí Valného zhromaždenia Interpolu v Arube ako 170. člena.

Viac k témam: Červený obežník, Databáza, hľadané osoby, Trestná činnosť, závažná trestná činnosť
Zdroj: SITA.sk – Interpol aktuálne eviduje až osem Slovákov hľadaných pre závažnú trestnú činnosť © SITA Všetky práva vyhradené.