Skip to content
Menu
Menu

Novým stálym predstaviteľom Slovenska pri NATO bude Marek Varga, doterajší veľvyslanec na Blízkom východe

Prečítať článok

2.7.2024 (SITA.sk) – Novým stálym predstaviteľom Slovenskej republiky pri Severoatlantickej aliancii bude Marek Varga. Doteraz zastupoval Slovensko vo funkcii veľvyslanca v Bejrúte pre Libanon a ďalšie štáty Blízkeho východu. Pred odchodom na vyslanie ho v utorok prijal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár.

Slovensko je dôveryhodným spojencom

Okrem efektívneho vedenia našich vyslaných zamestnancov bude medzi moje priority patriť budovanie rezortnej expertnej bázy a zabezpečovanie spolupráce všetkých zainteresovaných rezortov,“ uviedol Varga.

Šéf slovenskej diplomacie Blanár zdôraznil, že Severoatlantická aliancia je predovšetkým obranná a mierová organizácia. Svojim členom poskytuje záruky kolektívnej bezpečnosti a akékoľvek medzinárodné spory by mala prioritne riešiť mierovými prostriedkami.

Slovenská republika je už 20 rokov dôveryhodným a úspešným spojencom, ktorý podporuje plnenie záväzkov vyplývajúcich z nášho členstva v Aliancii,“ prízvukoval.

Júlový samit vo Washingtone

Pozornosť sa podľa Blanára momentálne zameriava na júlový samit vo Washingtone, ktorý je najvýznamnejším rokovaním najvyšších lídrov členských štátov NATO. Slovenskú delegáciu tradične povedie prezident ako hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR.

Hlavnými cieľmi samitu bude posilnenie východného krídla Severoatlantickej aliancie vrátane tém protivzdušnej a protiraketovej obrany či zvyšovanie úrovne obranných investícií. Slovensko zvýšilo svoj obranný rozpočet so záväzkom vynakladať dve percentá HDP ročne na obranu.

Našou hlavnou prioritou je teraz čo najrýchlejšie posilniť protivzdušnú a protiraketovú obranu, ktorá sa priamo týka bezpečnosti občanov našej vlasti a ktorá bola Slovensku v minulosti prisľúbená. Prílet nových stíhacích lietadiel F-16 očakávame v lete,“ priblížil pozície vlády a situáciu pred samitom minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Slovensko je členom Severoatlantickej aliancie od 29. marca 2004. V tomto roku si pripomenulo spolu s ďalšími šiestimi európskymi krajinami 20. výročie svojho vstupu do NATO. Aliancia vznikla v roku 1949 pôvodne s 12 členmi, ktorých je v súčasnosti vrátane Slovenska 32. V jej operáciách, misiách a aktivitách pôsobí aktuálne 133 príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Samit NATO
Zdroj: SITA.sk – Novým stálym predstaviteľom Slovenska pri NATO bude Marek Varga, doterajší veľvyslanec na Blízkom východe © SITA Všetky práva vyhradené.