Skip to content
Menu
Menu

Progresívne Slovensko chce zaviesť dva dni voľna po spontánnom potrate alebo narodení mŕtveho plodu

Prečítať článok

28.4.2024 (SITA.sk) – Progresívne Slovensko chce zaviesť dva dni voľna po spontánnom potrate alebo narodení mŕtveho plodu. Opozičné poslankyne Simona Petrík a Lucia Plaváková predložili do parlamentu novelu Zákonníka práce.

Nárok na dva dni voľna

Navrhujú ňou zaviesť nárok na dva dni voľna pri spontánnom potrate alebo narodení mŕtveho plodu pre ženu a osobu, s ktorou je v partnerskom alebo inom rodinnom vzťahu. Chcú tak prispieť k lepšiemu spracovaniu udalosti a k minimalizácii negatívnych dopadov na reprodukčné zdravie žien a rozhodnutia týkajúce sa ďalšieho otehotnenia.

„Od ženy, ktorá práve prišla o plod, nemôžeme žiadať, aby si počas tohto psychicky náročného obdobia plnila povinnosti PN-ky, zabezpečenia príslušných tlačív alebo dodržiavania liečebného režimu v mieste bydliska. Voľno pri spontánnom potrate by nemalo podliehať žiadnym obdobným podmienkam,“ uvádza sa v návrhu.

Psychické zotavenie

Psychické zotavenie, a teda vyrovnanie sa s neplánovaným prerušením tehotenstva, je podľa opozičných poslankýň individuálne, avšak aj relatívne krátke voľno môže dopomôcť k zlepšeniu duševného stavu ženy.

O dočasnú pracovnú neschopnosť nemôžu v súčasnosti požiadať partneri alebo muži alebo iné blízke osoby. Zavedením voľna pri spontánnom potrate aj pre druhú osobu by sa podľa poslankýň v prvom rade pomohlo žene, pre ktorú je emočná podpora veľmi dôležitá, zároveň by sa aj partner mohol vyrovnať so stratou.

Návrh novely reflektuje skutočnosť, že v prípade narodenia mŕtveho plodu po vzniku nároku na materské, čerpá žena materskú dovolenku v dĺžke 14 týždňov. V prípade, že už má nárok na materskú dovolenku, nárok na dva dni voľna jej nevzniká. V týchto prípadoch môže partner stále čerpať voľno, pričom pri súčasnej úprave nemá na voľno nárok.

5 360 spontánnych potratov

V roku 2022 bolo podľa Národného centra zdravotníckych informácií u žien s trvalým pobytom na Slovensku hlásených 5 360 spontánnych potratov. Najviac z nich pripadalo na ženy vo veku 25 až 29 rokov a 30 až 34 rokov, teda väčšinou pracujúce ženy.

„Ak sa od ženy očakáva, že sa po potrate vráti okamžite do práce skôr, ako sa jej telo a myseľ budú môcť zotaviť zo straty, je vysoko pravdepodobné, že to predĺži negatívne účinky na jej zdravie,“ uzavreli poslankyne Petrík a Plaváková.

Viac k témam: Materská dovolenka, návrh novely, Pracovné voľno, psychické zdravie, spontánny potrat
Zdroj: SITA.sk – Progresívne Slovensko chce zaviesť dva dni voľna po spontánnom potrate alebo narodení mŕtveho plodu © SITA Všetky práva vyhradené.