Skip to content
Menu
Menu

Vláda schválila zmeny početných stavov na ministerstve obrany, upraví sa množstvo vojakov aj bojovej techniky

Prečítať článok

15.5.2024 (SITA.sk) – Početné stavy v rámci rezortu obrany sa zmenia. Schválila to vláda na stredajšom rokovaní a zmenia sa tak početné stavy vojakov a zamestnancov, počty hlavných druhov vojenských zbraní, vojenských zbraňových systémov a bojovej techniky.

Zmení sa tiež rozmiestnenie zväzkov, útvarov, úradov a zariadení Ozbrojených síl (OS) SR. Ako ministerstvo obrany spresnilo, navrhnuté celkové početné stavy predstavujú tabuľkové počty vojakov a zamestnancov, ktoré majú OS SR dosiahnuť k 31. decembru tohto roka.

Navýšenie o stovky vojakov

Z predloženého materiálu vyplýva, že celkových početných stavov vojakov sa oproti roku 2022 zvýši o 266 profesionálnych vojakov. Celkový početný stav vojakov bude 20 982. Zvýši sa aj počet zamestnancov, ktorých stav bude 4 500. Celkový početný stav vojakov a zamestnancov tak bude 25 482, pričom v roku 2022 to bolo na základe uznesenia 25 203.

V predloženom materiáli z dielne ministerstva obrany sa uvádzajú aj početné stavy hlavných druhov vojenských zbraní, vojenských zbraňových systémov a bojovej techniky. Celkový počet bojových tankov bude 45, obrnených transportérov 85, obrnených bojových vozidiel pechoty 478 a 88 ďalších obrnených vozidiel. Počet kanónov a húfnic je 62, mínometov 99, raketometov 30, vrtuľníkov 25, bojových a cvičných lietadiel 25 a vojenské dopravné lietadlá sú navrhnuté v počte deväť kusov.

Zmena rozmiestnenia útvarov

V materiáli sú zároveň predložené aktualizované počty hlavných druhov bojovej techniky OS SR v nadväznosti na darovanie bojových lietadiel Mig-29 Ukrajine bývalou vládou. Počet bojových a cvičných lietadiel sa tak znižuje o 13 kusov. Ministerstvo spresnilo, že do tabuľkových počtov zbraní a zbraňových systémov sa rozhodlo nezapočítavať techniku a zbrane vo Vojenskom technickom a skúšobnom ústave Záhorie, pretože sú určené výlučne na výskum, nie na zabezpečenie obrany štátu.

Aby bolo možné vykonať plánované organizačné zmeny v roku 2024, ministerstvo navrhuje aj zmenu rozmiestnenia zväzkov, útvarov, úradov a zariadení ozbrojených síl. Ide napríklad o rozšírenie rozmiestnenia 11. brigády vzdušných síl o Prešov, čo súvisí s príchodom systému protivzdušnej obrany MANTIS. Zmeny ministerstvo zdôvodňuje práve zavedením dvoch systémov protivzdušnej obrany MANTIS, ktoré Slovensku darovala Spolková republika Nemecko.

Inštitút vojenského ombudsmana

Systémy budú zabezpečovať obranu proti raketám, delostreleckej a mínometnej munícii a niektorým druhom bezpilotných prostriedkov. Dôvodom pre tieto zmeny ja podľa rezortu aj potreba reagovať na nárast povinností Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia Bratislava vyplývajúcich zo zmien legislatívy v oblasti sociálneho poistenia.

Z dôvodu poskytovania ochrany základných práv a slobôd profesionálnych vojakov dochádza k zriadeniu inštitútu vojenského ombudsmana a tiež k rozšíreniu poskytovaných pastoračných a sociálno-charitatívnych služieb,“ píše sa v materiáli.

Viac k témam: bojové vozidlá, Slovenskí vojaci, Systém protivzdušnej obrany MANTIS
Zdroj: SITA.sk – Vláda schválila zmeny početných stavov na ministerstve obrany, upraví sa množstvo vojakov aj bojovej techniky © SITA Všetky práva vyhradené.