Skip to content
Menu
Menu

Americké úrady identifikovali prvý zdokumentovaný prípad HIV prenesený kozmetickými ihlami

Prečítať článok

29.4.2024 (SITA.sk) – Tri ženy, ktorým bol diagnostikovaný HIV po tom, čo podstúpili procedúru omladenia tváre známu ako upírsky facelift v nelicencovanom zariadení v Novom Mexiku, sú považované za prvé zdokumentované prípady ľudí, ktorí sa nakazili vírusom prostredníctvom kozmetického zákroku s použitím ihiel. Uviedlo to americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Opakovane používali jednorazové vybavenie

Uvedená inštitúcia minulý týždeň vo svojej správe o chorobnosti a úmrtnosti uviedla, že vyšetrovanie na klinike v rokoch 2018 až 2023 ukázalo, že zrejme opakovane používala vybavenie určené na jednorazové použitie.

Hoci prenos HIV z kontaminovanej krvi nesterilnou injekciou je dobre známym rizikom, v správe sa uvádza, že ide o prvú dokumentáciu pravdepodobných infekcií zahŕňajúcich kozmetické služby.

Vyšetrovanie začali v roku 2018

Mnoho populárnych kozmetických ošetrení, ako je napríklad botox na vyhladenie vrások a výplne na kypré pery, je poskytované ihlami. Upírsky facelift prebieha tak, že zákazníkovi odoberú plazmu bohatú na krvné doštičky a tú následne za použitia malých ihiel vpichujú do tváre za účelom omladenia pokožky.

Ministerstvo zdravotníctva v Novom Mexiku začalo vyšetrovať zariadenie v lete 2018 po tom, čo mu oznámili, že žena vo veku 40 rokov mala pozitívny test na HIV, hoci nemala žiadne známe rizikové faktory. Žena však uviedla, že podstúpila procedúru na klinike. Po začatí vyšetrovania zariadenie na jeseň 2018 zatvorili a jeho majiteľ bol stíhaný za vykonávanie lekárskej praxe bez licencie.

Viac k témam: HIV, Nebezpečná kozmetika
Zdroj: SITA.sk – Americké úrady identifikovali prvý zdokumentovaný prípad HIV prenesený kozmetickými ihlami © SITA Všetky práva vyhradené.