Skip to content
Menu
Menu

Dokáže sa Ukrajina udržať a vyhrať vojnu proti Rusku? Zelenskyj dúfa, že ich americký Kongres počúva

Prečítať článok

16.4.2024 (SITA.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že ak americký Kongres neschváli vojenskú pomoc Ukrajine, Kyjev nebude môcť vyhrať vojnu proti Rusku. Ako referuje web Ukrajinská pravda, Zelenskyj to povedal pre televíznu sieť PBS.

Zelenskyj počas rozhovoru dostal otázku, ako ovplyvní situáciu na fronte prípadné neschválenie pomoci Ukrajine v hodnote 60 miliárd dolárov.

Musíme byť oveľa silnejší

„Úprimne vám môžem povedať, že bez tejto podpory nebudeme mať šancu vyhrať. Musíte byť oveľa silnejší ako váš nepriateľ,“ odpovedal Zelenskyj.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zdôraznil, že ruské sily majú nad ukrajinskými silami značnú prevahu, pokiaľ ide o množstvo delostreleckej munície, ktoré majú k dispozícii.

Rusko má neobmedzený počet ľudí

„Dnes je pomer našich delostreleckých granátov 1:10. Dokážeme sa udržať? Nie. V každom prípade, s týmito štatistikami nás budú každý deň tlačiť späť. Aby sme ubránili 100 percent toho, čo máme pod kontrolou, potrebovali by sme prejsť k porovnateľným číslam – 10:10,“ dodal Zelenskyj.

Povedal tiež, že Rusko má „neobmedzený počet ľudí a veľa kusov munície“, ktorým Ukrajina musí odolávať a odrážať ich útoky. „Dúfam, že nás (Kongres USA) počúva a rozhodnú sa v najbližších dňoch alebo týždňoch, ale nie neskôr,“ skonštatoval Zelenskyj.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v apríli 2024 (fotografie)

Viac k témam: americká pomoc, Americký kongres, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Dokáže sa Ukrajina udržať a vyhrať vojnu proti Rusku? Zelenskyj dúfa, že ich americký Kongres počúva © SITA Všetky práva vyhradené.