Skip to content
Menu
Menu

Gruzínska polícia zatkla viac ako 60 ľudí, ktorí protestovali proti zákonu o zahraničnom vplyve (foto)

Prečítať článok

1.5.2024 (SITA.sk) – V Gruzínsku zatkli desiatky ľudí na proteste pred parlamentom v hlavnom meste Tbilisi, kde demonštranti vyslovili nesúhlas s kontroverzným návrhom zákona o zahraničnom vplyve.

Zakrvavená tvár a modriny

Polícia demonštrantov rozháňala slzným plynom a vodnými delami. Gruzínske ministerstvo vnútra informovalo, že v utorok zatkli 63 ľudí.

Opozičný poslanec Levan Chabeišvili na sociálnych sieťach zverejnil svoju fotografiu, na ktorej má zakrvavenú tvár a modriny. Členovia jeho strany tvrdia, že ho napadla polícia.

Námestník ministra vnútra Aleksandre Darachvelidze v stredu na brífingu povedal, že demonštranti a opoziční lídri „neprestajne páchajú násilie“. Chabeišvili podľa neho prerazil policajný kordón a utrpel zranenia, keď „vzdoroval“.

„Ruský zákon“

Sériu protestov v Gruzínsku vyvolala legislatíva, ktorá vyzýva médiá a nekomerčné organizácie, aby sa zaregistrovali ako subjekty pod zahraničným vplyvom, ak dostávajú viac ako 20 % svojho rozpočtu zo zahraničia.

Kritici návrh označujú za „ruský zákon“, keďže podobným zákonom o zahraničných agentoch Moskva stigmatizuje nezávislé médiá a organizácie v opozícii voči Kremľu.

Demonštranti sa obávajú, že v prípade prijatia zákona budú môcť úrady prísne kontrolovať mediálny priestor a že by legislatíva mohla zmariť vstup krajiny do Európskej únie, ktorá jej vlani udelila kandidátsky štatút.

Prezidentka návrh ostro kritizuje

Parlament návrh už prijal v prvom čítaní a v stredu bude debata o ňom pokračovať druhým čítaním.

Prezidentka Salome Zurabišvili návrh ostro kritizuje a zaviazala sa, že ho vetuje, ak prejde parlamentom. Vládna strana však môže jej veto prelomiť a potom zákon môže podpísať predseda parlamentu.

Viac k témam: Demonštrácie, gruzinská prezidentka, Mediálny zákon
Zdroj: SITA.sk – Gruzínska polícia zatkla viac ako 60 ľudí, ktorí protestovali proti zákonu o zahraničnom vplyve (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.