Skip to content
Menu
Menu

Kyjev potrebuje vojenskú podporu, Borrell vyzýva k ďalšiemu poskytnutiu protivzdušnej obrany Ukrajine (foto)

Prečítať článok

18.4.2024 (SITA.sk) – Vysoký predstaviteľ Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell vyzval ministrov zahraničia z krajín zoskupených v G7, aby podnikli rýchle a konkrétne kroky na poskytnutie ďalších systémov protivzdušnej obrany Ukrajine.

Odkladanie pomoci Kyjevu podľa neho prospieva Moskve.

Napríklad bez systémov Patriot bude v dôsledku ruských útokov zničený ukrajinský elektrický systém a „žiadna krajina nemôže bojovať bez elektriny doma, v továrňach a na frontovej línii,“ poznamenal.

Viac protivzdušnej obrany pre Ukrajinu

Šéf zahraničnej politiky EÚ tiež povedal, že Európa sa nemôže spoliehať len na Washington v pomoci Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Musíme prijať konkrétne rozhodnutia, aby sme Ukrajine poslali viac protivzdušnej obrany. Máme Patrioty, máme protiraketové systémy. Musíme ich zobrať z našich kasární, kde sú pre každý prípad, a poslať na Ukrajinu, kde zúri vojna. A som si istý, že to urobíme, ale musíme to urobiť rýchlo,“ vyjadril sa.

Americký minister zahraničia Antony Blinken sa vyjadril, že dúfa v skoré schválenie pomoci Ukrajine v americkom Kongrese. Zároveň poznamenal, že aj ďalší spojenci potrebujú zintenzívniť svoje kroky.

Stretnutie ministrov G7

Diplomati hovorili pri príležitosti stretnutia ministrov G7 na talianskom ostrove Capri. Stretnutiu šéfov diplomacií zo Spojeného kráľovstva, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska a USA dominujú práve vojna na Ukrajine a vojna medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.

Taliansky minister zahraničia Antonio Tajani otvoril stretnutie výzvou na nové kolo sankcií voči Iránu za jeho víkendový útok na Izrael a tiež na konkrétnu pomoc Ukrajine, aby sa mohla brániť ruskej agresii.

Ak Ukrajina prehrá, Putin si nikdy nesadne za mierový stôl,“ varoval.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Stretnutie ministrov G7 (fotografie)

Ukrajina potrebuje vojenskú podporu

Ako hostia sú na stretnutí ministrov generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg a ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba.

Ten zdôraznil, že jeho krajina potrebuje základnú vojenskú podporu vrátane delostrelectva, munície a systémov protivzdušnej obrany, keď Rusko vytvára tlak na frontovej línii.

Výzva k zdržanlivosti Izraelu

V súvislosti s napätím na Blízkom východe Borrell povedal, že posilnia súčasný sankčný režim EÚ a rozšíria ho, aby potrestal Teherán a zabránil ďalším útokom na Izrael.

Zároveň vyzval Izrael, aby bol zdržanlivý.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v apríli 2024 (fotografie)

Viac k témam: Americký kongres, americký minister zahraničných vecí, ruské útoky, rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Iránu, systém protivzdušnej obrany, ukrajinský minister zahraničných vecí, Vojenská pomoc Ukrajine, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Kyjev potrebuje vojenskú podporu, Borrell vyzýva k ďalšiemu poskytnutiu protivzdušnej obrany Ukrajine (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.