Skip to content
Menu
Menu

Putin má „paranoidné obavy“, že Západ obmedzí moc Ruska vo svete. Vynakladá rekordné sumy na militarizáciu krajiny

Prečítať článok

3.5.2024 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin je „paranoidný“ z údajného zámeru Západu obmedziť moc Ruska vo svete, čo ho vedie k tomu, že vynakladá historicky rekordné sumy na militarizáciu krajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Hlas Ameriky, povedala to popredná predstaviteľka amerických tajných služieb Avril Hainesová.

Putin naďalej usudzuje, že Rusko je ohrozené, a takmer určite predpokladá, že väčšia, lepšie vybavená armáda privedie túto myšlienku k západnému a domácemu publiku. Putinove strategické ciele tiež zostávajú nezmenené. Naďalej považuje rozširovanie NATO a západnú podporu Ukrajine za potvrdenie jeho dlhodobého presvedčenia, že Spojené štáty a Európa sa snažia obmedziť Rusko,“ uviedla Hainesová.

Tá sa domnieva, že je s tým spojená „určitá paranoja“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zároveň sa domnieva, že akcie Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sú v skutočnosti zamerané na uistenie Ruska o opaku, ale Putinove rozhodnutia urýchlili udalosti, ktorým sa snažil vyhnúť, vrátane rozširovania aliancie, keď Fínsko a Švédsko, ktoré boli desaťročia neutrálne, vstúpili do NATO.

Hainesová vysvetlila, že šéf Kremľa zvýšil výdavky na obranu na takmer 7 % ruského hrubého domáceho produktu, čo je takmer dvojnásobok historického priemeru. Ruský obranný rozpočet v súčasnosti predstavuje približne 25 % všetkých federálnych výdavkov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Putin má „paranoidné obavy“, že Západ obmedzí moc Ruska vo svete. Vynakladá rekordné sumy na militarizáciu krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.