Skip to content
Menu
Menu

ÚMS: Mestá sú sklamané z priebehu rokovania Ústredného krízového štábu

Prečítať článok

Únia miest Slovenska po online rokovaní so zástupcami členských miest vyjadruje sklamanie s priebehom, ako aj s výsledkom rokovania Ústredného krízového štábu. Súčasnú situáciu považuje za mimoriadne nejasnú a frustrujúcu.

Zástupcovia miest sú šokovaní, že štát neberie mestá a samosprávy ako relevantných partnerov a súčasnú situáciu nemá vôbec pod kontrolou.

„Vládne tu chaos a frustrácia. My jednoducho nevnímame, že štát dostatočne reflektuje na odporúčania odborníkov a sme zmätení. Nevieme, čo nás čaká. Mestá však stoja za svojimi obyvateľmi v dobrom aj v zlom a chceme, aby vnímali, že sme tu pre nich. Snažíme sa zo všetkých síl reagovať na súčasnú, mimoriadne náročnú a vyčerpávajúcu situáciu, zodpovedne. Všetci sme už unavení, máme toho dosť, no hlavu hore, musíme vydržať.  Spoločne to zvládneme,“ uviedol prezident ÚMS Richard Rybníček.

ÚMS sa zároveň jednoznačne ohradzuje voči nekorektnej a zmätočnej komunikácii výsledkov skríningového testovania, ktoré vláda posledné dni priebežne zverejňovala. ÚMS apeluje na to, že je nutné, aby vychádzala z finálnych a overených údajov tak, aby nedochádzalo ku dezinformáciám a zmätočným reakciám.

Po ďalšom  celoslovenskom skríningu je jednoznačné, že testovanie je mimoriadne náročné ekonomicky, ľudsky, aj organizačne a bez zástupcov miest a samospráv by štát, ďalší takýto projekt, nedokázal zrealizovať.

ÚMS žiada predsedu vlády, aby prehodnotil svoju rétoriku na adresu miest a samospráv a bral ich ako relevantných a rovnocenných partnerov, bez ktorých nie je možné riešiť žiadnu krízu. V týchto ťažkých chvíľach považuje za kľúčovú predovšetkým korektnú spoluprácu, aby sa všetci dokázali maximálne sústrediť na efektívne riešenia tejto mimoriadne náročnej krízy, ktorú Slovensko, aj celý svet prežíva.

Mgr. Daniela Piršelová
hovorkyňa Únie miest Slovenska