Skip to content
Menu
Menu

Záujem o aplikáciu Over doklad rastie

Prečítať článok

(pv) – Z občanov sa stávajú kontrolóri nepoctivých podnikateľov. Deje sa tak vďaka bezplatnej aplikácii finančnej správy Over doklad. Využíva ju čoraz viac ľudí. Aplikácia pomáha nielen klientom odhaliť nepravosť pokladničných dokladov, efektívny nástroj v oblasti kontroly predstavuje aj pre finančnú správu.

Finančná správa eviduje v systéme eKasa od 1. apríla 2019 vyše 2,4 miliardy pokladničných dokladov. Ich pravosť si kupujúci dokážu preveriť pomocou aplikácie Over doklad. Záujem o ňu rastie, čo potvrdzujú aj štatistiky.

Najnovšie finančná správa eviduje 34 345 stiahnutí aplikácie, čo predstavuje dodatočných vyše 30 tisíc kontrolórov z radov klientov finančnej správy v teréne. Rastie aj počet overených dokladov. Najnovšie štatistiky ukázali, že verejnosť využila aplikáciu od spustenia eKasy v 1,7 milióna prípadoch, pričom týždenne pribudne v aplikácii 50 tisíc až 60 tisíc overení.

Finančná správa tak má v súčasnosti v rukách dostatočne efektívny nástroj, aby presne vedela určiť, či niektorá prevádzka vydáva alebo nevydáva pokladničné doklady. Vďaka kontrole verejnosti sme zistili prípady vydávania simulovaných falošných dokladov s cieľom obísť systém eKasa. Overovanie dokladov tak výrazne prispieva k odhaľovaniu prípadov nezrovnalostí pri používaní on-line registračných pokladníc.

Pre preverenie nahláseného podnetu potrebuje finančná správa získať čo najviac informácií. Ak aplikácia Over doklad vyhodnotí bloček ako falošný, resp. nenájdený, zákazník by mal nahlásiť čo najviac informácií, napríklad kedy a v akej prevádzke doklad dostal, v ideálnom prípade aj priložiť fotografiu pokladničného dokladu prostredníctvom tejto aplikácie. Dostupná je pre operačné systémy Android a iOS.

Občania si ju môžu bezplatne stiahnuť z mobilných obchodov Google Play či iOS App store. Je možné ju využívať aj priamo prostredníctvom webovej stránky finančnej správy.

Ilustračné foto: podnikajte.sk