Skip to content
Menu
Menu

ZLATÝ SÚDOK STÁLE ŽIJE, NA SÚŤAŽ POSLALI KRESBY AUTORI Z 37 ŠTÁTOV SVETA

Medzinárodná súťaž kresleného humoru na tému pivo tento rok vstúpila do 26. ročníka. Stala sa už takou známou, že konateľ súťaže Zlatý súdok, Fedor Vico, už nemusí hľadať autorov. Naopak, kresby posielajú z rôznych kútov sveta a zdá sa, že zlatý mok, teda pivo, je nevyčerpateľnou témou.
Na pôde Šarišskej galérie v Prešove, kde sa mimochodom každoročne koná aj vernisáž spojená s odovzdávaním cien a to 1. apríla, zasadla porota, aby vybrala tie najlepšie kresby a určila poradie najlepších autorov. Porote predsedal akademický maliar a grafik Peter Kocák.
Zapojilo sa 160 autorov
Porota hodnotila vyše 400 kresieb od 160 autorov z 37 štátov sveta. Okrem Európy sa do medzinárodnej súťaže zapojili aj výtvarníci z Peru, Kolumbie, Brazílie, Thajska a najpočetnejšou skupinou autorov sú Číňania. Jediná krajina, ktorá sa tento rok nebude prezentovať, je Maďarsko.
Dá sa ešte vymyslieť niečo nové?
Zdá sa, že humorné obrázky na tému pivo majú verejnosti stále čo povedať. Súťaž aj výstava je veľmi obľúbená a ľudia čakajú na nové nápady. V každom ročníku sa niektoré symboly opakujú, ale objaví sa zakaždým aj nový prístup k spracovaniu témy. „Aj my si kladieme otázku, či sa dá ešte vymyslieť niečo nové, ale autori nám dokazujú, že dá. V každom ročníku sa objaví niečo, nové či už vo forme nápadu alebo výtvarného spracovania. Kvalita sa zvyšuje,“ povedal konateľ súťaže Fedor Vico. Každá kresba mu prejde cez ruky, keď otvára obálky a občas ho aj pobavia. Videl ich už tisícky a netajil, že ho záujem o súťaž teší, hoci sa z roka na rok čoraz ťažšie organizuje. Mrzí ho, že nemôžu dať víťazom viac ako je malá suma a diplom. „Zlatý súdok sa za ten čas dostal do druhej kategórie najvýznamnejších súťaží kresleného humoru vo svete. Ceny, ktoré my môžeme dať autorom, vôbec nie sú zaujímavé v porovnaní s inými medzinárodnými súťažami, preto ma teší, že na nás nezanevreli a Zlatému súdku stále venujú pozornosť,“ dodal Vico. Zdôraznil, že je to zaujímavá forma reprezentácie mesta Prešov a Slovenska.
Anna Košuthová
Foto: Viktor Zamborský