Keď slnko začne páliť a ručička na teplomere stúpne, naše telo začne vysielať signály, že potrebuje hydratáciu. Často však zabúdame, že obyčajná voda, hoci je pre naše telo nevyhnutná, nie je vždy schopná dodať nám všetky potrebné minerály, ktoré strácame intenzívnym potením.
Preto sa oplatí myslieť na izotonické alternatívy. Tieto nápoje nielen účinne hydratujú náš organizmus, ale dodávajú mu aj cenné minerály. Navyše nemusíme chodiť do najbližšieho obchodu kupovať hotové výrobky – izotonické nápoje si môžeme pripraviť sami, v pohodlí vlastnej kuchyne, z ľahko dostupných surovín.
Čo sú to izotonické nápoje? Kto by mal piť izotonické nápoje?
Izotonické nápoje sú nápoje, ktoré nielen účinne hydratujú náš organizmus, ale dodávajú mu aj cenné minerály. Odporúčajú sa najmä počas horúceho počasia. Prečo? Odpoveď je celkom jednoduchá – naše telo vtedy musí pracovať na plný výkon, aby si udržalo optimálnu teplotu a zabránilo prehriatiu. V dôsledku toho sa naše telo začne intenzívne potiť, čo bohužiaľ vedie k strate veľkého množstva vody a minerálov.
Ak sa nepostaráme o ich správne doplnenie, môže dôjsť k nebezpečnému stavu, ako je dehydratácia. Práve v takýchto chvíľach sa izotonický nápoj ukazuje ako ideálne riešenie. Izotonikum je tekutina, ktorej osmolalita (koncentrácia minerálov a cukrov rozpustených vo vode) je totožná s osmolalitou tekutín v našom tele.
Izotonikum teda dokáže nášmu telu dodať nielen tekutiny, ale aj minerály a cukry v správnom pomere. To sa následne prejavuje v rýchlej rehydratácii (doplnení tekutín) a obnove elektrolytov po intenzívnom cvičení alebo strate potu počas horúceho počasia.
Ako si pripraviť izotonický nápoj doma?
Izotonické nápoje sú skvelým riešením pre horúce dni, ale je potrebné pamätať na to, aby ste ich nekonzumovali v nadmernom množstve, pretože zvyčajne obsahujú veľké množstvo cukru. Ako v relácii WP Newsroom upozornil Dr. Michał Sutkowski, prezident Varšavských rodinných lekárov, cukor obsiahnutý v izotonických nápojoch nepredstavuje veľké riziko, ak ho dokážeme rýchlo metabolizovať napríklad počas intenzívnej fyzickej námahy. Fyzickí pracovníci, stavební robotníci, poľnohospodári si môžu počas horúčav dovoliť izotonik s malým množstvom cukru.
Ak však chcete obmedziť príjem cukru, môžete si pripraviť vlastný domáci izotonik. Ako upozorňuje doktor Sutkowski, stačí vám prevarená voda, trochu citrónovej šťavy a štipka soli. Takéto domáce izotonikum nielen dobre chutí, ale je aj zdravé a prospešné pre náš organizmus.