Skip to content
Menu
Menu

JOZEF „KARČI“ HÖGER / OBVERSE & REVERSE

Prázdninové obdobie sa už pomaly blíži ku koncu, a preto tým, ktorí nestihli navštíviť Šarišskú galériu v Prešove chceme pripomenúť možnosť oboznámenia sa so sochárskou tvorbou rodáka z Fintíc Jozefa Högera. Výstavu OBVERSE & REVERSE / Jozef „Karči“ Höger si milovníci a nadšenci umenia môžu pozrieť do 29. augusta.

Spojenie monumentálneho sochárstva, reliéfnych diel, komorných plastík, plakiet, medailí a pamätných mincí tvorí podstatu výstavy a teda aj tvorby akademického sochára.

„Akademický sochár Jozef „Karči“ Höger (1951 – 2014) pochádzal z Fintíc pri Prešove, no svoj osobný a profesionálny život prežil Kremnici, meste s významnou tradíciou baníctva a mincovníctva. V rokoch 1966 – 1970 študoval na tunajšej Strednej umelecko-priemyselnej škole v odbore umelecké kováčstvo a zámočníctvo, a následne v rokoch 1970 – 1976 rozvíjal svoj talent v ateliéri sochárstva na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, po prípravke u sochára Jána Kulicha, ďalej pod vedením profesora Rudolfa Pribiša. V závere svojho štúdia absolvoval dvojsemestrálny študijný pobyt v Taliansku na prestížnej Accademia di Belle Arti Pietro Vanucci vo Florencii, kde si u prof. Marca Chisottiho pripravil sochársku diplomovú prácu. Po ukončení vysokej školy bol oslovený vrátiť sa do Kremnice, kde nastúpil ako pedagóg na Strednú umelecko-priemyselnú školu (ŠÚV). V rokoch 1977 – 2005, s päť ročnou prestávkou, pôsobil na oddelení dizajnu. Počas svojej pedagogickej kariéry pôsobil aj ako umelec v slobodnom povolaní. Bol členom Zväzu výtvarných umelcov, SFVU, Slovenskej výtvarnej únie – Združenia medailérov Slovenska.“

Autorská výstava „Karčiho“, ako ho volali jeho najbližší, prezentuje výber z jeho tvorby. Je zastúpená dielami zo súkromného majetku dedičov a zo zbierkového fondu NBS – Múzea Mincí a medailí v Kremnici. V spolupráci s odbornou pracovníčkou Jankou Kollárikovou z NBS – MMM v Kremnici a vďaka poskytnutej podpore z Fondu na podporu umenia sa Šarišskej galérii v Prešove podarilo zrealizovať „Karčiho“ výstavu na „rodnej“ pôde, žiaľ už bez autora, no s veľkou ústretovosťou jeho rodiny.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Supported using public funding by Slovak Arts Council

Mgr. Alžbeta Malíková
Foto: J. Németh