Skip to content
Menu
Menu

Opravu vozovky medzi Starou Ľubovňou a Chmeľnicou urobia špeciálnou technológiou

Na ceste prvej triedy I/68, ktorá spája Starú Ľubovňu a Chmeľnicu začala rekonštrukcia úseku v dĺžke 1,7 km a potrvá približne 2 týždne. Vodiči sa budú musieť pripraviť na dopravné obmedzenia, ktoré sa však vďaka využitiu unikátnej modernej technológie znížia na minimum. Už hodinu po položení tzv. emulzného mikrokoberca budú môcť motoristi po ceste jazdiť.

Oprava vozovky prebieha v rámci projektu Slovenskej správy ciest, ktorý zahŕňa veľkoplošné opravy ciest prvej triedy po celom Slovensku a realizuje ju spoločnosť EUROVIA SK.

„Na opravu úseku cesty I/68 Stará Ľubovňa – Chmeľnica sa použije dvojvrstvový emulzný mikrokoberec s rozlohou takmer 20-tisíc štvorcových metrov. Tenká vrstva, ktorá sa na povrchu vytvorí, cestu zapečatí a predĺži jej životnosť. Vodiči tak budú môcť jazdiť po vozovke, ktorá má oproti tej pôvodnej lepšie protišmykové vlastnosti a zvýši sa ich bezpečnosť,“ informuje Štefan Balint ml., odborník spoločnosti EUROVIA SK na špeciálne technológie. Celková cena diela je viac ako 200-tisíc EUR.

Počas rekonštrukcie vozovky bude doprava riadená prostredníctvom regulovčíkov. Vodiči však ocenia, že pri oprave cesty bude použitá špeciálna technológia GRIPFIBRE. Tá zabezpečí urýchlené tvrdnutie povrchu vozovky vďaka syntetickým vláknam, ktoré emulzný mikrokoberec obsahuje.

Vďaka svojim špecifickým vlastnostiam ako je zvýšená drsnosť a lepšie odvádzanie vody, sa emulzný mikrokoberec využíva napríklad aj na diaľniciach alebo rýchlostných cestách. Rovnakú technológiu použila spoločnosť EUROVIA SK nedávno aj pri oprave vozovky medzi obcami Haniska a Čaňa, na rýchlostnej ceste R2 medzi závodom US Steel a Košicami.

Na Slovensku spoločnosť EUROVIA SK opravila touto technológiou celkovo už viac ako 140- tisíc  povrchu ciest.

Timea Pajtinková