Skip to content
Menu
Menu

Tomáš Klus vydáva album ČAUČESKU

Prečítať článok

Tomáš Klus vydáva špeciálny digitálny album s ôsmymi autorskými piesňami, prostredníctvom ktorých chce vyjadriť svoj občiansky postoj. Album dostal pomenovanie ČAUČESKU v narážke na facebookové príhovory českého premiéra k voličom a poukazuje na palčivé politické témy poslednej doby.

„Celé sa to začalo nevinne, proste som písal reflexiu doby a sveta, o vidím, o počujem,  o cítim, a zrazu som mal piesní na celý album,“ hovorí Tomáš Klus. Na vzniku nahrávok spolupracoval s hudobným producentom Jiřím Burianom a investigatívnym novinárom a spisovateľom Jaroslavom Kmentom, ktorý sa zaoberá vnútropolitickými kauzami, prepojenosťou politických, podnikateľských a mafiánskych kruhov a odhaľovaním korupcie. „K emóciám som chcel pridať i fakty, preto som poprosil Jaroslava, aby ku každej piesni spísal nejaký kontext. Takú argumentačnú „kapsičku“. Mnohé jeho texty totiž slúžili ako odrazový mostík k pohnútkam mysle smerom k piesňam na ČAUČESKU,“ upresňuje Tomáš Klus.

Podľa Klusa je autenticita údelom pesničkára a prostredníctvom piesní chce otvoriť diskusiu k témam, ktoré boli často zámerne prekryté novými kauzami. Pesničkár albumom ČAUČESKU čelí rýchlemu zabúdaniu spoločnosti na skutky politikov, ktoré by nemali byť nikdy premlčané.

„Hovorí sa, že politika je svinstvo, ale ona sama o sebe svinstvom byť nemôže. Politika ožíva až s konkrétnymi ľuďmi a ich charaktermi. Politika je odrazom celej spoločnosti a v okamihu, keď spoločnosť začne byť bdelá a začne naozaj vyžadovať od svojich politikov mravné kvality, začne sa uzdravovať,“ myslí si Tomáš Klus.

Album ČAUČESKU vychádza v roku, v ktorom si Česi na jeseň vyberú nové zloženie Poslaneckej snemovne. Tomáš Klus je vo svojich piesňach kritický: „Chcem upozorniť na zlo v činoch premiéra Babiša a prezidenta Zemana a verím, že čoskoro príde zmena.“ Jaroslav Kmenta dodáva: „Bolo mi cťou byť pri vzniku nového albumu Tomáša Klusa, ktorý je o politike a je skvelým príspevkom do debaty kritického myslenia v spoločnosti. Som presvedčený, že Česko v tomto smere potrebuje úplne novú energiu.“

Cover albumu ČAUČESKU vytvoril známy grafik a fotograf Tomáš Břínek alias TMBK. Album vyšiel zatiaľ iba digitálne vo formátoch MP3 či FLAC. Do 21. mája 2021 bude exkluzívne na Supraphonline.cz za minimálnu cenu 21 Kč (prípadne je možné zaplatiť ľubovoľnú sumu). Následne ho ponúknu aj  všetky ostatné digitálne servisy.

Adriána Čahojová 

Album ČAUČESKU na Supraphonline: https://www.supraphonline.cz/podporujeme/caucesku