Skip to content
Menu
Menu

Aká pôda je pre levanduľu najlepšia? Každý záhradník to vie. Z fialovej vás budú bolieť oči

Prečítať článok

01.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mala Iryna).

Pestovanie levandule nie je zvlášť náročné. Jej kvety potešia intenzívnou farbou a vôňou. Kedy sadiť, ako sa o ňu starať a aká pôda je pre levanduľu najlepšia? Dáme Vám tip.

Pestovanie levandule nie je zvlášť náročné.
Foto: shutterstock/Mala Iryna

Levanduľa je cenená pre svoje intenzívne voňajúce kvety a aromatické listy. Tento ľahko pestovateľný ker rastie na slnečnom mieste, v dobre priepustnej pôde alebo v nádobe. Existuje veľa odrôd a každá z nich má výhody a nevýhody.

Medzi najobľúbenejšie patrí levanduľa anglická, levanduľa lekárska a levanduľa francúzska. Oplatí sa vedieť, ako ju pestovať, aby dobre rástla a nezničil ju mráz. Navyše vytvorí atmosféru priamo zo slnečného Provensálska.

Kedy zasadiť levanduľu do zeme? Najlepší čas na získanie krásnych púčikov

Levanduľu je najlepšie vysádzať v apríli alebo máji, keď sa pôda prirodzene zohreje. Nemala by sa vysádzať v zime, keď sú mladé rastliny v studenej a mokrej pôde náchylné na hnitie. Najlepší spôsob, ako zabezpečiť dostatok púčikov a veľké plné kríky, je levanduľa pestovaná na plnom slnku.

Pestovanie levandule. Rastliny levandule uprednostňujú chudobné, suché alebo stredne úrodné pôdy, vrátane vápenatých a zásaditých pôd.
Foto: shutterstock/nieriss

Aká pôda pre levanduľu? Základy pestovania a výsadby pre každého záhradníka

Rastliny levandule uprednostňujú chudobné, suché alebo stredne úrodné pôdy, vrátane vápenatých a zásaditých pôd. Preto bude najlepšie fungovať piesčitá pôda a odvodnená polopriepustná pôda. Levanduli sa nebude dariť v ťažkej ílovitej pôde. Pred výsadbou pôdu vykopte a odstráňte burinu z miesta. Umiestnite ju do otvorov hlbokých asi 45 cm a širokých asi 30 cm.

Nezabudnite tiež udržiavať vzdialenosť medzi sadenicami, ktorá by mala byť asi 30-50 cm priestoru. Po výsadbe prvú sezónu pravidelne zalievajte, najmä v suchom počasí.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Geniálne triky na to, aby čučoriedky a maliny plodili ako blázni

Raz za mesiac si pripravte takýto kondicionér. Levanduľa bude rásť dvakrát rýchlejšie

The post Aká pôda je pre levanduľu najlepšia? Každý záhradník to vie. Z fialovej vás budú bolieť oči appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj