Skip to content
Menu
Menu

Ako sa staráte o svoju fialu a čo môžete urobiť, aby dlhšie kvitla? Existuje jednoduchý trik

Prečítať článok

3.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nature1000).

Matthiola longipetala je latinský názov pre fialu dvojrohú. Táto rastlina má približne 30 rôznych druhov. Pestuje sa najmä pre svoju krásnu vôňu, ktorá vám na jar a v lete umožní vychutnať si každú chvíľu strávenú v záhrade alebo na balkóne. Ako sa starať o fialu, aby hojne a dlho kvitla? Tu je niekoľko dôležitých pravidiel a užitočný trik.

Matthiola longipetalajedinečná vôňa rastliny, je najvýraznejšia večer a v noci
Foto: shutterstock/Nature1000

Krásne fialovo-ružové kvety fialy majú štyri okvetné lístky. Sú zhromaždené vo voľných veľmi malých zhlukoch. Otvárajú sa večer a zatvárajú ráno. Malé kopijovité listy sú pokryté popolavou kutikulou. Fiala dorastá do malej veľkosti: približne 30 – 40 cm. Ako ju pestovať, aby krásne rástla?

Ako pestovať fialu? Svetlo, pôda, zalievanie

Fiala kvitne od júna do septembra, uprednostňuje mierne zatienené alebo celkom slnečné miesto. Na plnom slnku vytvorí viac kvetov a menej listov, zatiaľ čo v polotieni je to naopak. Má rada stredne úrodnú záhradnú pôdu a najviac jej vyhovujú dobre kypré, mierne vlhké pôdy.

Matthiola longipetala (Fiala), by sa mala pravidelne a mierne zalievať. Najlepšie je ju jednoducho kropiť. Vzhľadom na jemnosť rastliny môže aj malý prúd vody aplikovaný priamo na ňu (a nie na pôdu okolo nej) poškodiť jej citlivé kvety. Fiala nie je veľmi náročná rastlina, ale presádzanie neznáša veľmi dobre. Je ideálna do záhonov.

Jedinečná vôňa rastliny, ako už bolo spomenuté, je najvýraznejšia večer a v noci. Preto by sa mala vysádzať na miestach, kde sa budeme zdržiavať najmä večer. Vyhnite sa výsadbe fialy na okraji záhrady a na miestach, ktoré nie sú intenzívne využívané, pretože jednoducho prídete o krásnu vôňu.

Kvety, ktoré sa otvárajú neskoro večer, sú výhodou aj nevýhodou v jednom. Počas dňa fiala nepatrí medzi najreprezentatívnejšie rastliny, preto by sa mala vysádzať v kompozíciách, v spoločnosti iných kvetov. Nezabudnite však, že by ste ju nemali vysádzať s inými výrazne voňavými kvetmi, pretože vône sa budú navzájom rušiť a navyše sa môžu ukázať ako príliš intenzívne.

Matthiola longipetala – výsev by sa mal uskutočniť niekoľkokrát, najlepšie každých štrnásť dní.
Foto: shutterstock/Nature1000

Matthiola longipetala – kde je najlepšie miesto na výsadbu? Naučte sa jednoduchý trik

Fiala je rastlina vysievaná zo semien priamo do zeme. Najlepšie sa vysieva do piesočnato-hlinitej, úrodnej pôdy s miernym teplom a vlhkosťou. Dbajte na to, aby pôda mala mierne kyslú až mierne zásaditú reakciu.

Kvitnutie fialy možno predĺžiť jednoduchým trikom. Výsev by sa totiž mal uskutočniť niekoľkokrát, najlepšie každých štrnásť dní. Vďaka tomu fialy rozkvitnú už v máji a ich oveľa silnejšia vôňa nás bude v záhrade sprevádzať dlhší čas.

Fialu vysievajte v množstve 0,5 – 0,6 g semien na meter pôdy v riadkoch vzdialených od seba približne 30 cm. Vzhľadom na to, že ide o jednoročnú rastlinu, mala by sa vysievať každý rok nanovo. Neodporúča sa hnojiť fialu dusíkom, pretože to môže spôsobiť výrazné oslabenie rastliny. Najlepšie je použiť šetrné hnojivo pre balkónové kvitnúce rastliny počas obdobia kvitnutia. Nie je to však nevyhnutné, pretože rastline sa bude veľmi dobre dariť aj bez neho. Okrem toho sa rastline darí aj v okolí lavičiek, záhradných prístreškov a detských ihrísk.

Fiala – choroby

Fiala je pomerne bezproblémová rastlina. Málokedy býva chorá, ale je vystavená škodcom. Ohroziť ju môžu chrobáky a vošky. S voškami by ste sa mali vysporiadať okamžite, pretože oneskorená reakcia môže viesť k ich premnoženiu do kolónií. Na ich odstránenie postačia jednoduché domáce prostriedky (napr. postrek cibuľovým vývarom, cesnakovým extraktom alebo púpavou). Vzhľadom na svoju jemnosť sú fialy obzvlášť náchylné na hnilobu stonky.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako zachrániť chradnúce tulipány? Pridajte jednu polievkovú lyžicu

Pripravte aksamietnice na sadenice. Vaša záhrada poteší všetkých vašich susedov

The post Ako sa staráte o svoju fialu a čo môžete urobiť, aby dlhšie kvitla? Existuje jednoduchý trik appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj