Skip to content
Menu
Menu

Ako získať viac energie bez kofeínu

Mnoho ľudí siaha hneď po káve, keď sa cítia unavení. Existuje však množstvo jednoduchých zdravých návykov, ktoré vás dokážu nabiť energiou po celý deň bez toho, aby ste potrebovali šálku kávy.

S občasnou únavou bojuje takmer každý. Zvyčajne zasiahne, keď si osobné alebo pracovné povinnosti vyžadujú náš čas a pozornosť. Mnoho ľudí preto siaha po rýchlom riešení v podobe kofeínových nápojov. Bohužiaľ, zatiaľ čo káva, čaj alebo energetický nápoj môžu poskytnúť dočasnú dávku energie, ich výhody sú zvyčajne krátkodobé. Namiesto pitia kávy vyskúšajte týchto 7 metód, aby ste sa cítili viac nabití energiou.

Základom je strava

Hľadajte potraviny, ktoré majú nízky index cukru, pretože sa vstrebávajú pomalšie a nevedú k náhlemu poklesu energie. Kombinácia uhľohydrátov, tukov a bielkovín je ideálna. Sacharidy dodajú rýchlu energiu, zatiaľ čo bielkoviny a tuky vás zasýtia a zabránia príliš rýchlemu spaľovaniu energie.

Zelenina vám tiež môže pomôcť vyhnúť sa energetickému poklesu. Najmä listová zelenina obsahuje vitamíny B, ktoré napomáhajú procesu tvorby energie v bunkách.

Zostaňte hydratovaný

Dehydratácia môže spôsobiť únavu, hoci si možno ani neuvedomujete, že ste dehydrovaní. Medzi ďalšie príznaky dehydratácie patrí podráždenosť, závraty alebo zmätenosť. Uistite sa, že pijete dostatok vody a dávajte si pozor na príznaky dehydratácie.

Zdriemnite si

20-minútový spánok je dostatočne dlhý na to, aby ste získali regeneračné výhody prvých fáz spánku. Dávajte pozor, aby ste si nezdriemli dlhšie ako 20 minút, pretože môžete vstúpiť do hlbšej fázy spánku a prebudenie uprostred tejto fázy môže viesť k omámenosti. Vyhnite sa tiež zdriemnutiu neskôr počas dňa, pretože to môže narušiť váš spánkový cyklus. Nespoliehajte sa ani na to, že zdriemnutie vám vynahradí kvalitný nočný spánok.

Vezmite si na obed multivitamín

Ak sa pravidelne cítite unavení, môžete zvážiť užívanie vitamínu B komplex. Vitamíny B pomáhajú vášmu telu premieňať potraviny, ktoré jete, na energiu. Slúžia aj na iné účely, ako je pomoc pri tvorbe červených krviniek, ktoré pomáhajú pri zrážaní krvi.

Ochlaďte sa 

Ak si na pokožku nanesiete studenú vodu , budete sa okamžite cítiť ostražitejší. Zážitok stimuluje hlboké dýchanie a spôsobuje adrenalín, zvyšuje krvný obeh a kyslík vo vašom tele.

Vyhnite sa však náhlemu ponoreniu do studenej vody, ak máte problémy so srdcom. Stres môže spôsobiť „studený šok“ a zvýšiť vaše šance na srdcové problémy.

Trávenie času v prírode

Štúdie ukázali, že pobyt v prírode, dokonca aj na krátky čas, spôsobuje, že ľudia sa cítia viac nabití energiou. Predpokladá sa, že to môže súvisieť s jeho vplyvom na zníženie aktivovaných stresových reakcií. Najmä slnečný svit pomáha zvyšovať hladinu vitamínu D. Odborníci sa domnievajú, že vitamín D pomáha regulovať metabolizmus a sekréciu inzulínu, ktoré majú vplyv na energiu.

Kvalitný spánok

Prvá vec, na ktorú by ste sa mali zamerať, aby ste mali viac energie, je čo najlepší spánok. Spánok má v našom tele regeneračnú vlastnosť, pretože počas spánku dochádza k mnohým chemickým a duševným zmenám. Vytvorenie dobrých spánkových návykov je to najlepšie, čo môžete pre svoju energetickú hladinu urobiť.

Prostredníctvom vytvárania dobrých spánkových návykov, správneho stravovania, cvičenia a doplnkov môžete dať svojmu telu tú najlepšiu šancu získať trvalú a udržateľnú energiu po celý deň bez toho, aby ste sa museli uchýliť ku kofeínu. Dôležité je už len začať.

Ilustračné foto: freepik.com 
Nikol Melišová