Skip to content
Menu
Menu

Zdravotné výhody zeleného čaju

Zatiaľ čo tento nápoj je obľúbený po stáročia, dokonca aj dnes vedci pokračujú v odhaľovaní nových výhod tohto nápoja. Vychutnanie si jednej alebo viacerých šálok zeleného čaju denne vám prinesie mnoho zdravotných benefitov.

Aby sme lepšie porozumeli zelenému čaju, musíme sa na čaj pozrieť všeobecne. Čaj pochádza z listov kríka Camellia Sinensis. Rastlina sa vyskytuje v dvoch odrodách. Jedna rastie v Číne a používa sa na zelené a biele čaje. Druhý typ kríkov sa nachádza v Indii a používa sa na čierny čaj.

Z rôznych druhov čaju má zelený čaj najviac flavonoidov, čo sú antioxidačné chemikálie na rastlinnej báze. Zelený čaj je pri spracovaní najmenej oxidovaný a preto sa o ňom hovorí ako o najprospešnejšom.

Prírodný stimulant

Zelený čaj je prírodným zdrojom kofeínu, vďaka čomu je skvelým spôsobom, ako sa povzbudiť, keď sa cítite unavení. Dobrou správou je, že zelený čaj obsahuje menej kofeínu ako káva, čo znamená, že tento nápoj môžete popíjať celé popoludnie bez toho, aby ste výrazne narušili spánok alebo trpeli vedľajšími účinkami predávkovania kofeínom.

Zelený čaj v boji proti rakovine

Všetci predsa poznáme niekoho, koho rakovina postihla a možno sme sa s ňou aj sami stretli. Takže vedieť, že  zelený čaj môže bojovať proti rakovine, je dosť veľká motivácia pridať si ho do svojho dňa.

Vaše bunky prirodzene akumulujú oxidačné poškodenie počas pravidelného bunkového metabolizmu. Trieda molekúl nazývaná antioxidanty môže tomuto poškodeniu zabrániť alebo ho dokonca zvrátiť. Jeden z najsilnejších antioxidantov sa nazýva epigalokatechín galát a nachádza sa vo vysokých hladinách v zelenom čaji. Ukázalo sa, že epigalokatechín galát znižuje rast nádorov prsníka a prostaty.

Pomáha pri chudnutí

Či už ho konzumujete tradičným spôsobom alebo vo forme doplnkov, zelený čaj vám môže pomôcť udržať si zdravú váhu. Je to preto, že zelený čaj obsahuje katechíny a kofeín, ktoré spoločne pomáhajú telu spaľovať kalórie prostredníctvom prirodzeného procesu nazývaného termogenéza.

Ukázalo sa teda, že zelený čaj zvyšuje metabolizmus, podporuje spaľovanie tukov a znižuje telesnú hmotnosť.

Môže zmierniť zápal

Mnohí odborníci sa dnes domnievajú, že zápal je základom takmer všetkých chronických ochorení, od kardiovaskulárnych chorôb až po úpadok kognitívnych funkcií. Antioxidanty v zelenom čaji môžu pomôcť zmierniť tento zápal.

Ukázalo sa, že zelený čaj prospieva ľuďom s artritídou, zápalovým ochorením čriev a inými ochoreniami spôsobenými zápalom.

Prospieva ústnej dutine

Dôležité je aj zdravie ústnej dutiny. Katechíny v zelenom čaji bojujú proti ústnym baktériám, zabraňujú resorpcii kostí a inhibujú rast baktérií, ktoré sú spojené s ochoreniami. Patrí sem aj baktéria Streptococcus mutans, ktorá spôsobuje zubný povlak a prispieva k vzniku zubného kazu.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Zelený čaj má protizápalové vlastnosti, ktoré zmierňujú opuchy tepien a zlepšujú krvný obeh. Štúdia publikovaná časopisom Diabetes and Metabolism Journal zistila, že ľudia, ktorí pili šesť šálok čaju denne, mali o 33 percent nižšie riziko vzniku cukrovky 2. typu. Iné štúdie preukázali pozitívne diabetické účinky len pri dvoch šálkach zeleného čaju denne.

Vedci veria, že zelený čaj pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivosť tela na inzulín. Pre ľudí s cukrovkou môže pitie zeleného čaju pomôcť efektívnejšej produkcii inzulínu.

Zvýšená životnosť

Zhrnutie všetkých vyššie uvedených výhod ukazuje, že zelený čaj má pozitívne účinky na vaše zdravie, čo prispieva k vašej dlhovekosti. Pozdĺžne štúdie ukazujú, že zvyčajní pijani zeleného čaju majú vo všeobecnosti tendenciu žiť dlhšie ako ľudia, ktorí zelený čaj nepijú.

V štúdii z roku 2020 vykonanej na viac ako 100 000 čínskych účastníkoch tí, ktorí pili zelený čaj aspoň trikrát týždenne, žili v priemere o 15 mesiacov dlhšie ako tí, ktorí zelený čaj nepili.

Samozrejme, že tieto údaje vykresľujú iba pozorovacie asociácie medzi pitím zeleného čaju a dlhším životom, namiesto toho, aby sa zistilo, že zelený čaj je priamou príčinou. Vedci sa stále snažia pochopiť mechanizmy, ktorými by zelený čaj mohol niekomu predĺžiť dĺžku života.

Nie je teda náhodou, že zelený čaj je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. Vďaka širokej škále chutí s nádychom trávy a morských rias až po ovocné a kvetinové tóny je nápoj vhodný pre všetky chute. Jeho zdravotné prínosy sú ohromujúce a pitie len jednej šálky denne môže pomôcť posilniť vaše zdravie.

Zdroj: journals.sagepub.com
Ilustračné foto: freepik.com
Nikol Melišová