Skip to content
Menu
Menu

Čo je najlepšie na muchy v dome? Kombinoval som 3 koreniny a mám svätý pokoj

Prečítať článok

20.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/weerapongss).

Vonku je čoraz teplejšie a čoraz častejšie sa pýtame, čo použiť na muchy v dome, aby sme sa zbavili tohto nepríjemného hmyzu. Skôr ako siahnete po špecializovaných prípravkoch na odpudzovanie a likvidáciu múch, oplatí sa vyskúšať domáce prostriedky, ktoré sú účinné proti lietajúcim votrelcom.

Vonku je čoraz teplejšie a čoraz častejšie sa pýtame, čo použiť na muchy v dome, aby sme sa zbavili tohto nepríjemného hmyzu.
Foto: shutterstock/weerapongss

Ako odradiť muchy? Odporúčame

Teplejšie mesiace sú obdobím, keď sa častejšie zamýšľame nad tým, ako odpudzovať muchy. V našich domovoch sa objavujú takmer z ničoho nič, a keď sa už objavia, je veľmi ťažké sa ich zbaviť. Rovnako ako v prípade mnohých iných nežiaducich obyvateľov našich domovov je najlepšie ich výskytu predchádzať.

Preto je potrebné si uvedomiť, že muchy uprednostňujú miesta, kde sú pre ne priaznivé podmienky. Lákajú ich zvyšky jedla alebo pokazené ovocie a zelenina a priťahuje ich zápach čpavku a výkalov. Preto čistota a hygiena môžu byť dobrým spôsobom, ako udržať otravný hmyz mimo nášho okolia. Časté vyhadzovanie odpadkov, systematické odstraňovanie zvyškov jedla a pokazených potravín, udržiavanie poriadku v kuchyni a pravidelné mokré vytieranie kuchynskej podlahy sú návyky, ktoré nám pomôžu vytvoriť miesto, kam sa muchy nebudú chcieť pozrieť. Nezabúdajte na čistotu kuchynského drezu, ako aj umývadla, vane alebo sprchovej vaničky. Tu pomôžu prípravky na báze octu, ktoré ešte viac odradia muchy. Nezabudnite tiež nenechávať nádoby s vodou na vrchu a pravidelne odstraňovať prebytočnú vodu z kvetináčov alebo tanierov pod nimi. Okrem toho je dobré nainštalovať ochranné siete (tzv. moskytiéry) do okenných otvorov a balkónových dverí. Všetky tieto opatrenia by mali zabezpečiť priestor bez múch.

Ak sa však muchy objavujú aj napriek chráneným okenným otvorom a udržiavaniu čistoty v domácnosti, je užitočné vedieť, ako proti nim bojovať.
Foto: shutterstock/JP WALLET shutterstock/Vinicius R. Souza

Domáce prostriedky proti muchám v domácnosti

Ak sa však muchy objavujú aj napriek chráneným okenným otvorom a udržiavaniu čistoty v domácnosti, je užitočné vedieť, ako proti nim bojovať. Existuje mnoho vôní, ktoré odpudzujú tento dotieravý hmyz. Ukázalo sa, že jednou z vôní, ktorú muchy neznášajú, je vanilka. Stačí nechať na stole alebo na parapete otvorenú nádobu s vanilkovým olejom, zapáliť silne voňajúcu sviečku alebo použiť difuzér, aby hmyz opustil miestnosť.

Podobný účinok majú aj niektoré rastliny, ktoré uvoľňujú éterické oleje, ktoré muchy nemajú rady. Na parapete v kuchyni zasaďte mätu, tymián a bazalku, aby ste mali k dispozícii nielen čerstvé bylinky, ale aby ste sa zbavili aj problému s bzučaním. Podobný účinok má aj levanduľa, ktorú môžete vysadiť na balkóne alebo terase.

Aké ďalšie domáce prostriedky možno použiť na odstránenie múch v domácnosti?

dajte do fľaše trochu kajenského korenia, pridajte vriacu vodu a silno pretrepte, potom zmesou postriekajte vnútro ako insekticídom;

vyrobte si vlastný prostriedok proti muchám: zmiešajte niekoľko polievkových lyžíc tekutého medu s kukuričnou múkou a zmes dajte na taniere (alebo tanierové nádoby) a umiestnite ich do potravinovej skrine alebo do špajze;

umiestnite nádobu s jablčným octom na parapet alebo zmiešajte ocot s esenciálnymi olejmi (vanilka, eukalyptus, citrón, klinčeky) a rozprašujte rozprašovačom;
zmiešajte korenie, cesnakový prášok a škoricu a umiestnite túto korenisto voňajúcu zmes na miesto, kde muchy rady lietajú;

na dno malej misky vložte niekoľko vatových tampónov, namočte ich do vanilkového extraktu, na vrch položte vetvičky mäty a prikryte gázou – repelent umiestnite do blízkosti koša s ovocím;

v miske zmiešajte niekoľko polievkových lyžíc kokosového oleja s 30 kvapkami citrónového oleja a umiestnite na miesto, kde sa objavujú muchy;

Stredne veľkú nádobu naplňte do polovice octom a pridajte niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu, nádobu zakryte fóliou, zviažte gumičkou a do fólie urobte otvory – do pasce prilákate najmä ovocné mušky.

Čo ponúkajú obchody pre muchy v domácnosti?

Množstvo prípravkov na muchy v domácnosti ponúkajú aj obchody s domácou chémiou. Tieto prípravky môžu byť účinné najmä vtedy, keď domáce prostriedky na muchy zlyhali. Skôr ako sa však rozhodnete pre kúpu konkrétneho prostriedku alebo prípravku, pozorne si prečítajte popis na obale, pretože nie všetky sú inertné voči ľudskému organizmu a ultrazvukové repelenty nie sú vždy bezpečné pre domáce zvieratá. Medzi najčastejšie kupované prípravky proti muchám patria spreje proti muchám a UV lampy proti muchám. Obľúbené sú aj spreje na báze tetrametrínu. Ak sa ich rozhodnete použiť, dbajte na dodržiavanie pokynov výrobcu uvedených na obale.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zabudnite na samolepky. Muchy utečú ako šialené. Vieme, ako sa ich zbaviť domácimi prostriedkami

Čo sa stane, keď si mucha sadne na jedlo? Vôbec ho nehryzie. Radšej si sadnite, než to uvidíte

The post Čo je najlepšie na muchy v dome? Kombinoval som 3 koreniny a mám svätý pokoj appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj