Skip to content
Menu
Menu

Druhá kráľovná po ľanovom semienku. Čistí črevá ako kefa

Prečítať článok

29.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gummy Bear).

Lúpaná rastlina Psyllium (skorocel indický), ako sa označuje, je rastlina z rodu skorocel. Má protizápalové, antivírusové a antibakteriálne účinky. Je tiež skutočným zlatom, pokiaľ ide o črevné problémy. Podobne ako ľanové semienko dokáže telu pomôcť v boji proti nachladnutiu aj pri trávení.

Lúpaná rastlina Psyllium, ako sa označuje, je rastlina z rodu skorocel. Má protizápalové, antivírusové a antibakteriálne účinky.
Foto: shutterstock/Gummy Bear

Aký je rozdiel medzi Psyllium a ľanovým semenom?

Vyzerajú podobne, prinajmenšom zrná, ktoré sú bohaté na zložky, ale práve v tom spočíva rozdiel. Ukazuje sa, že Psyllium je oveľa bohatšie na vlákninu ako ľanové semienko, takže účinnejšie zlepšuje činnosť čriev a poskytuje väčší pocit sýtosti.

Na druhej strane stojí za zmienku, že ľanové semienko dodáva telu omega-3 mastné kyseliny, čo sa nedá povedať o skorocele indickom. Lupiny semien psyllia sú vynikajúce pri zápche, hnačke a môžu sa používať pri liečbe syndrómu dráždivého čreva.

Okrem toho sa odporúča pri chudnutí. Vysoké množstvo vlákniny a napučiavanie semien po konzumácii uspokojí pocit sýtosti na dlhú dobu. Má tiež priaznivý vplyv na hladinu glukózy a inzulínu v krvi a reguluje hladinu cholesterolu v tele.

Semená psyllia sa môžu konzumovať ako nálev. Niekoľko čajových lyžičiek semien zalejte horúcou vodou, premiešajte a nechajte 10-15 minút odstáť.
Foto: shutterstock/StockImageFactory.com

Ako používať Psyllium?

Semená psyllia sa môžu konzumovať ako nálev. Niekoľko čajových lyžičiek semien zalejte horúcou vodou, premiešajte a nechajte 10-15 minút odstáť. Vypite všetko vrátane semien a celé to môžete ešte zapiť čistou vodou.

Odporúčaná denná dávka pre deti sú 2 – 3 čajové lyžičky semien skorocelu a pre dospelých maximálne 8. Semená môžete pridať aj do ovsenej kaše, jogurtu, smoothies alebo šalátov.

Semená psyllia môžu konzumovať deti od 6 rokov a tehotné ženy. Ľudia, ktorí trpia črevnou nepriechodnosťou, bolesťami brucha alebo kŕčmi neznámeho pôvodu, ako aj pálením záhy a refluxom, by sa však mali o konzumácii šupiek semien Psyllia poradiť so svojím lekárom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Predbieha ľanové semienka, pomáha chudnúť a poraziť vysokú hladinu cukru. Pite pred raňajkami a večerou

Zalejte niekoľko polievkových lyžíc vodou a počkajte. Nenájdete nič lepšie pre črevá

The post Druhá kráľovná po ľanovom semienku. Čistí črevá ako kefa appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj