Skip to content
Menu
Menu

Horčicu vložte do veľkého pohára a zalejte ju vodou. Lepší patent nenájdete

Prečítať článok

22.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/VladaKg03).

Horčica, ktorá je známa predovšetkým ako príloha, v sebe skrýva oveľa viac než len ostrú chuť. Tento obľúbený produkt, ktorý je prítomný v kuchyniach po celom svete, má svoje miesto aj mimo taniera. Ako sa vyrába horčicové hnojivo?

Horčica, ktorá je známa predovšetkým ako príloha, v sebe skrýva oveľa viac než len ostrú chuť.
Foto: shutterstock.com/VladaKg03

Horčica je obľúbenou prílohou mnohých gurmánov, ideálna na zvýraznenie chuti rôznych druhov mäsa a iných suchých jedál. Je tiež cenenou súčasťou marinád a korenín, kde už jedna čajová lyžička môže úplne zmeniť vôňu pokrmu. To však nie je všetko, horčica má aj ďalšie, menej známe využitie. Môže napríklad slúžiť ako výživné hnojivo pre črepníkové a záhradné rastliny.

Ako funguje horčicové hnojivo? Skutočná vitamínová podpora

Ukázalo sa, že horčica sa dá úspešne použiť aj v záhrade. Je bohatým zdrojom mnohých cenných minerálnych látok, ktoré sú prospešné pre vegetáciu, vrátane dusíka, mangánu, zinku, železa, fosforu a vápnika. Fosfor v kombinácii s primeranou dávkou dusíka predstavuje základ pre výživu rastlín. Dusík je nevyhnutný pre rast, zatiaľ čo fosfor je rozhodujúci pre úrodu, najmä pokiaľ ide o pestovanie zeleniny a ovocia. Železo zohráva dôležitú úlohu pri vývoji nových častí rastlín, zatiaľ čo mangán ovplyvňuje prvú fázu rastu, vývoja a kvitnutia. Na druhej strane zinok a vápnik posilňujú imunitu rastlín, pričom vápnik navyše podporuje vývoj mladých výhonkov.

Pri výbere horčice venujte pozornosť jej zloženiu – čím jednoduchšie, tým lepšie. Do litrovej nádoby vložte celý pohár horčice klasickej veľkosti (354 g, mínus hmotnosť pohára 185 g)
Foto: shutterstock/Sunvic

Ako sa vyrába hnojivo z horčice? Pozrite si jednoduché spôsoby

Pri výbere horčice venujte pozornosť jej zloženiu – čím jednoduchšie, tým lepšie. Do litrovej nádoby vložte celý pohár horčice klasickej veľkosti (354 g, mínus hmotnosť pohára 185 g) a zalejte ho vodou. Premiešajte, uzavrite a odložte na 10 dní.

Rastliny zalievajte horčicovým hnojivom raz týždenne, nie častejšie, aby ste to nepreháňali. Je vhodné pre mladé sadenice aj dospelé rastliny. Vďaka nemu sa na rastlinách objavia nové výhonky a zaznamenáte rýchlejší rast a bohatšie kvitnutie. Na toto hnojivo budú výborne reagovať dvojklíčnolistové rastliny, fikusy alebo dracény.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Domáce hnojivo, ktoré zachráni každú rastlinu? Stačí jeden produkt z chladničky

Hnojivo z banánových šupiek. Vyživuje rastliny a odpudzuje vošky

The post Horčicu vložte do veľkého pohára a zalejte ju vodou. Lepší patent nenájdete appeared first on Vášeň v tebe.