Skip to content
Menu
Menu

Kúpte v obchode so zeleninou, zalejte vodou a umyte si tvár. Na vrásky pôsobí ako drahý krém z drogérie

Prečítať článok

09.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/WS-Studio).

Dlhé roky sa petržlen používal len ako prísada do rôznych jedál. Až kým sa neobjavili jej mimoriadne zdraviu prospešné vlastnosti, vďaka ktorým sa stala základom mnohých štiav a koktailov, ktoré sú pre naše telo skutočnou vitamínovou bombou. Ako pripraviť petržlenovú šťavu a aké účinky má jej pravidelná konzumácia?

Ako pripraviť petržlenovú šťavu?
Foto: shutterstock/WS-Studio

Petržlen – nielen do jedál

Petržlen je rastlina pochádzajúca zo Stredomoria. Objavili ju Egypťania a neskôr o jej zaradení do svojho jedálnička presvedčili aj Rimanov a Grékov. Od začiatku sa koreň dostal na stoly ako prísada do polievok a iných jedál, zatiaľ čo petržlen sa používal skôr ako okrasná rastlina. Postupom času sa však práve petržlen stal populárnejším pre svoje zdraviu prospešné vlastnosti využívané v prírodnej medicíne.

Petržlenová vňať je nielen bohatstvom vitamínov a minerálov, ktoré podporujú naše zdravie, ale aj zložkou vysoko cenenou v kozmetike. Vlastnoručne pripravená a pravidelne používaná petržlenová voda má účinky porovnateľné s účinkami mnohých drahých kozmetických prípravkov, ktoré nájdete na pultoch obchodov.

Petržlen – bohatý na vitamíny a minerály

Petržlenová vňať si nepochybne zaslúži označenie „superpotraviny“. Množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré obsahuje, znamená, že tieto nenápadne vyzerajúce zelené listy by mali byť trvalou súčasťou nášho každodenného jedálnička.

Petržlenové listy obsahujú okrem iného:

vitamín C

vitamín A

vitamín K

vitamíny skupiny B vrátane kyseliny listovej

vitamín PP

železo

vápnik

zinok

horčík

vláknina

flavonoidy

Okrem toho obsahuje pre naše telo cenné minerály ako chróm, jód, bór, nikel, kremík a meď.

Petržlenová vňať si nepochybne zaslúži označenie „superpotraviny“.
Foto: shutterstock/VH-studio

Petržlenová šťava pre zdravie

Petržlenová šťava je skutočná vitamínová bomba. Predovšetkým je bohatá na vitamín C, ktorého petržlen obsahuje najviac zo všetkých druhov zeleniny a ovocia. V 100 g petržlenovej vňate sa nachádza až 160 mg vitamínu C, čo je štyrikrát viac ako v pomaranči. Šťava pripravená z nej preto posilní našu imunitu a ochráni naše telo pred baktériami a vírusmi. Éterické oleje, ktoré obsahuje, majú aj protiplesňový účinok. Vysoký obsah vitamínu C uľahčuje vstrebávanie železa obsiahnutého v petržlenovej vňati, takže pravidelné pitie petržlenovej šťavy bude mať krvotvorný účinok a pomôže v boji proti anémii.

Štúdie tiež preukázali, že petržlenová šťava pôsobí ako prevencia rakoviny, gastrointestinálnych ochorení, cukrovky, aterosklerózy, artritídy a astmy. Konzumácia petržlenového nápoja prospieva močovému systému. Jeho diuretický účinok vedie k rýchlejšiemu odstraňovaniu toxínov z tela, čím sa znižuje riziko ochorenia obličiek. Zabraňuje tiež hromadeniu vody v tele a vzniku opuchov.

Petržlenová šťava je vhodnou voľbou aj pre ženy s menštruačnými problémami a tehotné alebo dojčiace ženy, pretože im dodáva dôležité minerálne látky, ako je železo a kyselina listová.

Na čo ešte pomáha petržlenová šťava?

čistí telo od toxínov

zlepšuje trávenie

pôsobí proti negatívnym účinkom stresu

podporuje ochranu genetického materiálu pred poškodením

podporuje chudnutie

Petržlenová šťava je bohatá na vitamín C.
Foto: shutterstock/Ilona Kozhevnikova

Petržlen – prirodzená cesta ku krásnej pleti

Okrem mnohých zdraviu prospešných vlastností sa petržlen výborne stará aj o našu krásu. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C, železa a zinku je petržlen alebo kozmetika s jeho obsahom dobrou voľbou pre každého, kto chce mať krásnu a zdravú pleť.

Aké sú výhody pitia petržlenovej vody?

Vitamín C obsiahnutý v petržlenovej vode stimuluje tvorbu kolagénu, ktorý je zodpovedný za pružnosť a pevnosť pokožky. Odporúča sa preto pri starostlivosti o zrelú, vráskavú a mdlú pleť na obnovenie hydratácie a žiarivosti.

Petržlenové listy sú vhodné aj pre ľudí s mastnou a aknóznou pleťou, pretože majú silný upokojujúci účinok na podráždenie a zápaly.

Ako pripraviť petržlenový nápoj?

Petržlenovú vňať môžete, samozrejme, použiť ako prísadu do polievok alebo omáčok, aby ste nielen obohatili ich chuť, ale aj využili vitamíny a minerály, ktoré obsahuje. Nezabudnite však, že akákoľvek tepelná úprava zbavuje zeleninu, ovocie a bylinky niektorých ich cenných zdraviu prospešných vlastností. Preto je najlepšie ich krátko povariť a pridať ich až v záverečnej fáze varenia alebo ich konzumovať surové, napr. tak, že si z nich pripravíte šťavy a smoothies.

Z petržlenu možno pripraviť výživnú a sýtu šťavu aj osviežujúcu vodu.

Petržlenová šťava – recept:

1 zväzok petržlenovej vňate

2 sladké jablká

1 citrón

0,5 l vody, môžete použiť minerálnu alebo kokosovú vodu

Príprava:

Všetky ingrediencie dôkladne umyte a potom vložte do mixéra alebo odšťavovača.

Do šťavy môžeme pridať lyžičku medu na zlepšenie chuti alebo ju pripraviť s pridaním iného ovocia, ako sú hrušky, kivi alebo pomaranče.

Petržlenová voda – recept:

Ak nemáte možnosť pripraviť si petržlenovú šťavu alebo jednoducho nemáte radi šťavy, môžete si pripraviť osviežujúcu petržlenovú vodu.

Do džbánu vložte niekoľko vetvičiek petržlenu a plátky citróna alebo limetky.

Všetko zalejte vlažnou vodou a nechajte cez noc v chladničke.

Ráno budeme mať pripravený nápoj, ktorý nielenže dokonale uhasí smäd, ale dodá nám aj množstvo cenných vitamínov a minerálov.

Petržlenová voda na tvár

Petržlenové tonikum má omladzujúci účinok, vyhladzuje vrásky a obnovuje pevnosť pleti.
Foto: shutterstock/COOL IMAGES Studio

Domácu petržlenovú vodu môžete použiť aj ako tonikum. Aké účinky má petržlenová voda pri aplikácii na tvár? Predovšetkým má omladzujúci účinok, vyhladzuje vrásky a obnovuje pevnosť. Posilňuje a hydratuje pleť, obnovuje jej prirodzený lesk, zosvetľuje škvrny po akné a slnečné škvrny. Zabraňuje tvorbe škvŕn.

Príprava takéhoto domáceho tonika je veľmi jednoduchá:

12 vetvičiek petržlenu sa naseká a zaleje 120 ml vody.

Umiestnite do chladničky na najmenej 12 hodín.

Po uplynutí tejto doby tonik jednoducho preceďte a je pripravený na použitie.

V chladničke ho môžete skladovať až dva týždne.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pridajte do vody a ponorte do nej nohy na 20 minút. Lepšie ošetrenie ako u kozmetičky

Mrkvové pleťové masky. Naneste ich na tvár a účinok uvidíte po 10 minútach

Čo namiesto kávy na prebudenie? Zabudnite na espresso. Jeden pohár vás nakopne na celý de

The post Kúpte v obchode so zeleninou, zalejte vodou a umyte si tvár. Na vrásky pôsobí ako drahý krém z drogérie appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj