Skip to content
Menu
Menu

Pre toto orchidea žltne a chradne na dohľad. Slováci sa tejto chyby dopúšťajú notoricky

Prečítať článok

23.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Garna Zarina).

Krásne, farebné orchidey môžu byť prirodzenou ozdobou každej domácnosti. Ale len vtedy, ak zostanú v dobrom stave. Žiaľ, jednoduché chyby v starostlivosti o kvety ich často pripravia o všetok pôvab. Vysvetlíme vám, prečo sa listy orchidey pokrčia a zožltnú, a povieme vám, ako v takejto situácii rastlinu zachrániť. Opisujeme najčastejšie príčiny žltnutia listov orchideí. Ukazuje sa, že nie vždy ide o chorobu!

Žlté listy orchideí často znepokojujú majiteľov. Čo môže spôsobiť ich zafarbenie?
Foto: shutterstock/Garna Zarina

Ak listy vašej orchidey žltnú a vy nechápete, prečo sa to deje, snažte sa konať rozumne. Ľudia, ktorí s pestovaním týchto rastlín začínajú a sú znepokojení situáciou, sa často impulzívne rozhodnú pre zbytočné hnojenie. Začnú tiež zvažovať, či orchidei neodstrihnúť žlté listy, ktoré jej určite nepridávajú na pôvabe.
Takéto konanie však môže kvety priviesť do záhuby, pretože môže existovať mnoho dôvodov, prečo sa listy orchidey krčia a žltnú. Predtým, ako pristúpite k akémukoľvek ošetreniu, je teda potrebné najprv zistiť, čo vo vašom konkrétnom prípade problém spôsobilo.

Uvádzame teda najčastejšie príčiny zafarbenia orchideí a odpovedáme, ako zachrániť orchideu so žltnúcimi listami v závislosti od situácie.

Prečo sa listy orchideí krčia a žltnú? Príčinou môže byť choroba

Hnijúce listy orchideí môžu byť príznakom závažného ochorenia rastlín, hoci za ich zlý stav sú najčastejšie zodpovedné chyby v starostlivosti. Tento stav by sa však nikdy nemal podceňovať. Na začiatok sa odporúča dôkladne skontrolovať celú rastlinu. Ak sú žlté listy orchidey prítomné len v spodnej časti, je ich málo a zvyšok rastliny vyzerá normálne, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o úplne prirodzený proces. Najmä u starších druhov.

Na druhej strane, v prípade mladých listov, ktoré práve vyrástli, je zvrásnenie a zožltnutie listov orchidey už znepokojujúcim signálom. Ak kvety nedostávali dostatok živín (najmä železa a dusíka), mohla sa u nich vyvinúť chloróza. Táto choroba rastlín sa prejavuje:

žltnutie mladých listov orchideí

slabé kvitnutie

spomalenie rastu rastlín

Našťastie sa tomu dá ľahko predísť zalievaním rastliny mäkkou vodou a prihnojovaním orchideí od jari do jesene vhodnými hnojivami každé 2 – 3 týždne. pH pôdy by sa malo udržiavať v rozmedzí 4,5 až 6. Na druhej strane, väčší problém môže predstavovať fuzarióza. Ide o závažnú hubovú infekciu, ktorá spôsobuje žltnutie a potom postupné hnednutie listov. V tomto prípade sú najúčinnejšie fungicídy.

Našťastie sa tomu dá ľahko predísť zalievaním rastliny mäkkou vodou a prihnojovaním orchideí od jari do jesene vhodnými hnojivami každé 2 – 3 týždne.
Foto: shutterstock/Mariia Boiko

Postrek bude potrebný aj v prípade výskytu hniloby, ktorá často napáda listy orchideí, spôsobuje ich pokrčenie a stratu farby. V takom prípade je nevyhnutné sterilným a čistým nástrojom odstrániť aj napadnuté a odumreté listy rastliny, aby sa patogény ďalej neprenášali.

Máte orchidei odrezať žlté listy? Nie vždy sa to odporúča

Orchidea môže tiež zožltnúť, ak je nesprávne zavlažovaná. Najpravdepodobnejšie sa to stane, ak listy vyschnú a korene sa zdajú byť ploché a zvráskavené. Nedostatočne zavlažovanú rastlinu je potom potrebné rýchlo zalievať tak, že ju umiestnite do misky s vodou. Treba tiež dbať na to, aby bol vzduch v byte dostatočne vlhký.

Príčinou žltnutia orchideí býva niekedy aj nadmerné zalievanie. Rastlina potom nie je schopná prijímať živiny a jej listy strácajú pevnosť a charakteristickú farbu. V takejto situácii kvetinu okamžite presaďte do čerstvého substrátu a zalievajte ju maximálne raz týždenne.

Ako zachrániť orchideu, ktorej listy žltnú? Je to jednoduchšie, ako si myslíte

Tým sa však príčiny žltnutia listov orchideí nekončia. Príčinou býva aj nevhodná teplota vzduchu alebo príliš tmavá miestnosť, v ktorej sa kvet nschádza.

Príčinou žltnutia orchideí býva niekedy aj nadmerné zalievanie.
Foto: shutterstock/Alie04

Ak je príliš teplo a teplota v miestnosti prekročí 22 stupňov Celzia, rastlina sa môže prestať správne vyvíjať. V takejto situácii je najlepším riešením poskytnúť rastline optimálne podmienky. Zavedenie orchidey do svetlej miestnosti s miernou teplotou by malo spôsobiť, že žlté listy orchidey už nebudú problémom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Orchidea bude nádherne kvitnúť. Zalievajte ju domácim silovým elixírom

Orchidea tvrdohlavo odmieta kvitnúť? Vyžaduje jednoduchú výživu

The post Pre toto orchidea žltne a chradne na dohľad. Slováci sa tejto chyby dopúšťajú notoricky appeared first on Vášeň v tebe.