Skip to content
Menu
Menu

Silný zobák, plachá a bojazlivá povaha. Ako povzbudiť tohto vtáčika, aby navštívil vašu záhradu?

Prečítať článok

20.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Leo Bucher).

Glezg hrubozobý je jedným z množstva vtákov žijúcich aj na Slovensku. Veľké množstvo glezgov bolo voľakedy v rekreačnom stredisku Veľké Uherce (nad priehradou), kde sme ich pozorovali, ako lúskali kôstky sliviek…Za priaznivých podmienok sa môžu dožiť až 11 rokov a ich charakteristické zvuky sa počas letu vznášajú vo vzduchu. Občas ich spev začuje aj skúsené ucho, ale zvyčajne ho účinne tlmia listy v korunách stromov. Obdobie rozmnožovania týchto výnimočných vtákov pripadá na máj a jún. Ak chcete byť svedkami zrodu nového života, pozvite ich do svojej záhrady. Ako prilákať glezga? Tipy.

Glezg hrubozobý
Foto: shutterstock/Leo Bucher

Ako vyzerá glezg hrubozobý?

Glezg sa veľkosťou bez námahy týči nad vrabcom a jeho silný zobák dokáže vyvinúť tlak až 45 kilogramov. Je považovaný za najväčšiu pinku obývajúcu Slovensko. Ako spoznáte tento jedinečný druh? V prvom rade sa oplatí pozrieť na pomerne mohutnú postavu, veľkú hlavu, krátky krk a chvost. Charakteristickým znakom samcov je ich intenzívne operenie. Ľahko rozoznáme odtiene čokoládovo hnedej, ružovej, béžovej, sivej a pri správnom svetle aj tmavomodrej alebo fialovej farby.

U samíc prevláda sivastá farba peria a zvyšok tela je menej lesklý a viac matný. Počas obdobia párenia získava zobák oceľovomodrý odtieň. V ostatných prípadoch je béžovo sfarbený. Glezgy sú labužníkmi nielen samotného ovocia, ale aj toho, čo sa skrýva vo vnútri. Skutočnou pochúťkou sú pre nich semená a kôstky, ktoré bez námahy rozštiepia zobákom. Tento orgán skrýva nielen veľkú silu, ale aj citlivosť. Vďaka špeciálnemu vrúbkovaniu na okrajoch a vo vnútri vedia ľahko umiestniť a manipulovať aj s tými najtvrdšími kôstkami.

Glezg hrubozobý
Foto: shutterstock/Jort van Gils

Prečo pozvať glezga do záhrady?

Hoci glezgy môžeme vídať v záhrade skôr v zime, keď ochotne prilietajú na pripravené kŕmidlá, možno ich vidieť aj na jar a v lete. Teplejšie ročné obdobia trávia najradšej ukryté v hustých korunách stromov, kde sa šikovne skryjú pred nebezpečenstvom. Svoju prítomnosť oznamujú hlasným zvukom, ktorý sa podobá jednoslabičnému „cyks“.

Časté návštevy glezga v záhrade ochránia priestor pred samovoľným vysádzaním mnohých rastlín. Hlavnou potravou týchto jedinečných vtákov sú sušené semená listnatých a ihličnatých stromov, ako aj semená liesky a platanu. Zvedavé tvory nepohrdnú ani pochúťkami ukrytými v divokých čerešniach a hruškách. Svoju potravu niekedy rozširujú o mladé púčiky, kvety, bezstavovce, hmyz alebo pavúky. V jarnom období ochotne požiera húsenice živiace sa na plodinách.

Tipy na prilákanie glezga hrubozobého

Aký je najúčinnejší spôsob, ako prilákať do záhrady glezga hrubozobého? Ornitológovia radia investovať do kŕmidiel, ktoré potom naplníte semenami, orieškami, obilninami alebo slnečnicovými semienkami. Na jar, v lete a na jeseň ich do domácich priestorov prilákajú vysoké a silne košaté stromy. Vhodne rozvetvené priestory podporia tento druh v hniezdení, kde privedú na svet mláďatá. Milujú javory, buky a hraby.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čo znamená, keď pes vrtí chvostom? Mnoho ľudí sa mýli. Nerobí to vždy z radosti

Mylne sa domnievame, že pes sa stáva zlým. Vďaka tomu pochopíme niečo dôležité

The post Silný zobák, plachá a bojazlivá povaha. Ako povzbudiť tohto vtáčika, aby navštívil vašu záhradu? appeared first on Vášeň v tebe.