Skip to content
Menu
Menu

Vynásobte trikrát a vložte do zeme. Gladioly budú dokonale rásť

Prečítať článok

3.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/David_Maddock).

Gladioly sú rastliny, ktoré sú v lete vždy v plnej kráse. Nielenže zdobia záhradu svojím jedinečným vzhľadom, ale sú aj pôvabné rastliny na kytice. Ak máte v záhrade miesto, je dobré začať ich pestovať. V lete nádherne kvitnú a určite potešia vaše oči. Musíte len vedieť, kedy ich vysadiť, aby bola vaša záhrada husto obsadená týmito krásnymi rastlinami.

Čo robiť, aby gladioly vzorne rástli?
Foto: shutterstock/David_Maddock

Kedy zasadiť gladioly do zeme

Skôr ako sa dostaneme k podrobnostiam pestovania týchto atraktívnych kvetov, mali by sme sa dozvedieť, kedy zasadiť gladioly do zeme. Mnohí ľudia uvádzajú, aby sme ich do zeme zasadili koncom apríla a začiatkom mája, keď sú už teploty vyššie a je menšia pravdepodobnosť, že rastliny zamrznú. Na druhej strane však mnoho ľudí odporúča vysádzať gladioly až v druhej polovici mája, keď už pravdepodobne nebudú žiadne mrazy. Ak sa budeme držať tohto termínu, prvé kvety budeme môcť vidieť koncom júla a začiatkom augusta. Na druhej strane existuje názor, že treba vydržať až do júna. Potom sa milovníci gladiol budú môcť ešte v septembri a októbri potešiť ich kvetmi.

Ako zasadiť gladioly do zeme

Gladioly potrebujú slnečné miesto na rast, inak bude pre vás ťažké vypestovať nádherné kvety. Stojí za to pozrieť sa aj na stav pôdy, pretože majú rady neutrálnu pôdu s piesočnatou a priepustnou štruktúrou. Ak plánujete záhon husto usporiadaných gladiol, oplatí sa zabezpečiť, aby bolo miesto chránené pred vetrom. Keďže rastliny sú veľmi vysoké a majú viac ako meter, nárazový vietor môže stonky zlomiť alebo ich poničiť.

Ak plánujete záhon husto usporiadaných gladiol, oplatí sa zabezpečiť, aby bolo miesto chránené pred vetrom.
Foto: shutterstock/S.O.E

Patent na výsadbu gladiol

Mnohí ľudia, najmä začiatočníci, si nie sú celkom istí, ako postupovať pri výsadbe gladiol. Najdôležitejšou otázkou je hĺbka výsadby malých cibuliek. Musí byť dostatočne malá, aby mali rastliny šancu rýchlo vyrásť, ale zároveň musia mať takú dieru, aby dobre zakorenili a mali stabilný rast. Platí, že väčšie cibuľky gladiol by mali mať 15-centimetrovú dieru, zatiaľ čo menšie cibuľky by mali mať 10-centimetrovú dieru. Samozrejme, je užitočné poznať jeden patent, aby ste presne posúdili, ako ich správne umiestniť do zeme. Stačí vynásobiť veľkosť cibule tromi a získaný výsledok je hĺbka, do ktorej je potrebné sadenicu gladioly vložiť.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Takto ochránite svoje gladioly pred mrazom. Radšej sa poponáhľajte, aby mohli prežiť do ďalšej sezóny

Ako zasadiť gladioly, aby sa neprevrátili? Záhradníci používajú jeden trik. Takto sa nezlomia

The post Vynásobte trikrát a vložte do zeme. Gladioly budú dokonale rásť appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj