Skip to content
Menu
Menu

Vyťahujte ich za korene, pretože neskôr už bude neskoro. Tieto rastliny sú ako vírus. Rýchlo ovládnu celú vašu záhradu

Prečítať článok

12.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/Nennieinszweidrei).

Pred vysadením rastlín do záhrady sa oplatí o nich trochu popremýšľať. Existujú druhy, ktoré síce vyzerajú krásne, ale považujú sa za mimoriadne invazívne. Čo je lepšie nevysádzať? Vysvetlíme vám, ktorým rastlinám sa vyhnúť, aby ste sa nedostali do problémov.

Čo je lepšie nevysádzať?
Foto: pixabay/Nennieinszweidrei

Invázne druhy sú tie, ktoré majú väčšiu schopnosť prežiť ako iné, a preto vytláčajú ostatné rastliny zo záhrady a bránia im v prosperite. Rýchlo rastú a ľahko sa šíria, takže dokážu v krátkom čase zaplniť váš pozemok. Pred ktorými rastlinami je lepšie mať sa na pozore?

Ktoré rastliny v záhrade nesadiť? Niektorých druhov je ťažké sa zbaviť. Skôr ako ich zasadíte, radšej si to dvakrát premyslite

Slávna konvalinka je často vysádzanou rastlinou v domácich záhradách. Krásne vonia a zaujme svojimi drobnými kvetmi, ale pred jej vysadením by ste si to mali dobre premyslieť. Konvalinka má tendenciu silne rásť a okamžite bráni v raste iným kvetom.

Machovka čerešňová nesie medonosné kvety, kvitne koncom mája a začiatkom júna.
Foto: shutterstock/Mariola Anna S

Podobná situácia je aj v prípade machovky čerešňovej, známej ako židovská čerešňa. Je to druh pochádzajúci z Ázie a južnej Európy. Kvety vyzerajú ako oranžové poháriky a sú nádhernou okrasou v záhrade. Dajte si však pozor, pretože machovka je veľmi expanzívna a jej odstránenie si vyžaduje nielen skosenie rastliny, ale aj vykopanie koreňov, ktoré silno rastú.

Aké rastliny sa nesmú vysádzať v záhrade? Tieto druhy nemajú rady iné rastliny

Orech kráľovský je krásny strom, ale málokto vie, že nemá rád spoločnosť iných druhov. Vylučuje zlúčeniny, ktoré prispievajú k potláčaniu rastu a kvitnutia rastlín rastúcich v jeho blízkosti. Pozornosť si zaslúži aj kozonoha hostcová. Je to burina a keď sa objaví vo vašej záhrade, radšej si dávajte pozor, pretože sa ľahko šíri a poškodzuje druhy, ktoré rastú v blízkosti. Mala by sa čo najskôr odstrániť spolu s koreňmi.

Kozonoha hostcová zabraňuje iným burinám v raste.
Foto: shutterstock/Orest lyzhechka

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zasaďte namiesto levandule. Rastie prakticky kdekoľvek a prežije sucho aj mrazy. Každý vám bude závidieť

Nevyťahujte ich z trávnika. Táto burina dokáže veľa

The post Vyťahujte ich za korene, pretože neskôr už bude neskoro. Tieto rastliny sú ako vírus. Rýchlo ovládnu celú vašu záhradu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj