Skip to content
Menu
Menu

Prvá jarná bylina už rastie

Prečítať článok

(ako) – Zdravie z lesa. Tak mnohí ľudia vnímajú medvedí cesnak, ktorý má bohaté liečivé účinky. Rastie krátko a v okolí Prešova nie je veľa lokalít, kde ho môžete nájsť, no nájdu sa. Napríklad v okolí Cemjaty, Šarišského i Kapušianskeho hradu, Renčišova, na Bachurni, Čergove, ale aj na Domaši.

Kým sa však vyberiete do lesa, najprv si zistite, či sa nebudete pohybovať v chránených územiach s tretím až piatym stupňom ochrany. Tam totiž nemôžete zbierať ani medvedí cesnak. Inak vám hrozí pokuta až do výšky 3 300 eur. Dovolené je to len v lokalitách s nižším stupňom ochrany.

Konvalinka má podobné listy

Pri zbieraní medvedieho cesnaku dávajte pozor, aby ste sa nepomýlili s konvalinkou. Má veľmi podobné listy, no jarný kvet je jedovatý. Ak zapochybujete, ovoňajte rastlinu. Medvedí cesnak má totiž neomylne výraznú vôňu. Hovorí sa, že prvú jarú bylinu vyhľadávajú aj medvede. Po zimnom spánku si totiž potrebujú očistiť telo.

Liečivé účinky

V porovnaní s cesnakom, ktorý používame v kuchyni počas celého roka je medvedí cesnak podstatne liečivejší. Mimoriadne vhodný je počas jarných detoxikačných kúr, dokonale prečistí krv a vylieči každú kožnú chorobu.

Vynikajúce výsledky prináša aj pri liečbe suchého kašľa, čerstvý sa konzumuje najmä ak trpíte vlhkým hlienovitým kašľom. Konzumovať ho môžete čerstvý narezaný nadrobno na pečive s maslom, prípadne si ho dávať do omáčok. Denne ho možno používať ako koreninu do akýchkoľvek jedál. Výborne ochutí tak polievky, ako omáčky a dokonca aj mäso.

Medvedí cesnak účinkuje aj pri problémoch s vápenatením ciev a podporuje pamäť. Priaznivo pôsobí na žalúdočné problémy a tráviace ťažkosti. Ľudia, ktorí majú problém s pravidelnou stolicou, ho konzumujú ako prírodné preháňadlo. Paradoxne, bojuje proti zapekaniu, no rovnako bojuje aj proti prudko prebiehajúcim hnačkám, plynatosti a črevným kolikám.

Ak sa vám podarilo do svojho tela dostať hlísty alebo škrkavky, rýchlo sa poriadne najedzte medvedieho cesnaku. Vnútorné parazity vyženie z vášho tela von a v počiatočnom štádiu ani nebudete musieť navštevovať lekára. Srdcové poruchy, nespavosť, závraty a tlak v hlave sú len drobnosťami, ktoré sa pravidelnou konzumáciou tejto zázračnej rastlinky dokážu dať do poriadku.