Menu

Prvá výhra v Európskej lige

Prečítať článok

Tatran Prešov – Sporting Lisabon (Port.)  24:21 (12:13)

(vz) – Veľká radosť zavládla v utorok pred polnocou v Tatran handball aréne po záverečnom hvizde stretnutia v tábore slovenského majstra z prvého víťazstva v Európskej lige, keď v súboji zeleno-bielych zdolali Sporting Lisabon a vrátili mu prehru spred deviatich dní v Portugalsku 21:27. Je to druhé víťazstvo Tatrana zo šiestich zápasov v posledných troch sezónach proti Sportingu.

Do zápasu lepšie vstúpili hostia, ktorí po štvrťhodine  viedli 9:4. Domácim robila problém dobre fungujúca obrana súpera, na vyše urobili chyby, nepremenili šance a strácali lopty. Tréner Slavko Goluža poslal po desiatich minútach do bránky Marcuoa Colodetiho, ten sa výborne rozchytal a keď od 15. minúty nepustil za svoj chrbát osem minút žiadnu loptu, Tatran postupne stiahol náskok hostí. Začala mu lepšie fungovať obrana. Domáci vyrovnali, ale do šatni s gólovým náskokom išli hostia.

Tak ako v prvom zápase aj v utorok bol hrubo faulovaný Oliver Rábek, ale Valdez dostal len dvojminútový trest a tréner domácich za námietku žltú kartu. Po zmene strán sa hrala dobrá hádzaná a nechýbalo jej napätie. Tatran vyrovnal, hostia sa dostali do dvojgólového vedenie, ale posledná desaťminútovka už bola v réžii domácich. Hráčov Sportingu privádzal do zúfalstva výborne chytajúci Colodeti. Krásnym podstrelom sa prezentoval Pedro Pacheto, keď zvýšil na 22:20, dva góly ešte pridal Jihed Jaballah, súper len jeden a Tatran zdolal favorita.

Slavko Goluža, tréner Tatrana: „Dnes bolo krásne byť trénerom Prešova… aj keď minulý týždeň to také dobré nebolo (smiech). Musím ale pogratulovať chlapcom. Ukázali veľké srdce, charakter. Cítil som na nich, že zápas môžeme vyhrať. Snažil som sa, aby boli trpezliví, aby v rýchlosti nerobili technické chyby. Začali sme síce v kŕči, ale postupne sme dobre bojovali a pekné bolo na chlapcov pozerať ako sa v posledných minútach hecovali, komunikovali a bojovali. Klobúk dole. Vrátilo sa nám všetko za predchádzajúce zápasy. Čo sa mi ako trénerovi páčilo bolo, keď za mnou prišiel v druhom polčase Pedro Pacecho so zlomeným nosom a hovorí mi, tréner ja chcem hrať.“

Marcos Colodeti: „Som veľmi šťastný a rád z prvého víťazstva. Sporting je veľmi dobrý tím a som veľmi rád, pretože sme ukázali, že keď hráme ako tím, aj napriek chýbajúcim hráčom, môžeme dosiahnuť úspechy. Bolo to naše prvé víťazstvo v Európskej lige, ale ak zopakujeme takýto výkon, môžeme pridať aj ďalšie víťazstvá.“

Pavel Hernandez, najlepší strelec zápasu: „Bol to doteraz náš najlepší zápas v Európskej lige. Hrali sme dobre. V zápase sme ukázali trpezlivosť, ktorú sme nemali v predchádzajúcich dueloch, kde sme často robili technické chyby a strácali zbytočne veľa ľahkých lôpt po piatich sekundách v útoku a navyše z toho dostávali góly. Najväčší rozdiel bol ale v obrane, kde ak na úrovni, akú ponúka Európska liga, dovolíte  súperovi skórovať 21-krát, musíte vyhrať. Takže obrana bola kľúčom k dnešnému víťazstvu.“

Tatrana: Čupryna, Colodeti – Rábek 3, Santos 4, Pacecho 1, Fech, Rečičár 1, Hozman, Michalka 1, Grzentič 3, Hernandez 7/3, Jaballa – h 4, Carapkin.  Rozhodovali Andorka a Hucker (Maďarsko).Pokutové hody: 3/3 – 4/3, vylúčenia: 2:2

Už v piatok nastúpi Tatran v Európskej lige na palubovke rumunského tímu Dinamo Bukurešť.