Skip to content
Menu
Menu

Spomienka na Igora Nováka

Pred pätnástimi rokmi, 13. novembra 2006, opustil tento svet vo veku 58 rokov Igor Novák. Bol jednou z najvýraznejších osobností v histórii prešovského futbalu.

Jeho srdce ako hráča i trénera patrilo Prešovu. Mal talent, vynikal húževnatosťou, bol tvorca hry, v prvej lige patril medzi najtechnickejších hráčov. V prvej československej lige odohral 170 zápasov a dal v nich 25 gólov. V Tatrane Prešov zažil najväčšiu radosť v ročníku 1972/73 – Šarišania v ňom druhý raz vystúpili na strieborný piedestál medzi československou elitou. Po tomto úspechu zeleno-bielych si zahral aj v Pohári UEFA. V závere hráčskej kariéry hral za pražský Bohemians.

V rokoch 1972 až 1974 šesťkrát reprezentoval Československo. V súboji s Anglickom v roku 1973 prekonal skvelého brankára Petra Shiltona. V olympijskom tíme odohral päť zápasov a pričinil sa o postup Československa na olympijské hry 1980 v Moskve.

Rozhľadený, vzdelaný muž, vnímajúci svet okolo seba, sa s veľkým nasadením venoval trénerskej práci. Jeho dôsledná trénerská a pedagogická práca priniesla ovocie, v Tatrane Prešov bol úspešný tréner mládeže, podieľal sa na výchove viacerých kvalitných hráčov, reprezentantov. V trénovaní presadzoval viac hravosti, mladým ľuďom vštepoval lásku k futbalu, usiloval sa, aby pre nich bol viac ako prvá láska. V ročníku 1991/92 sa so staršími dorastencami Tatrana tešil z titulu majstra Československa a Slovenska. S mužstvom Tatrana Prešov sa v jeseni 1994 prebojoval do druhého kola Pohára víťazov pohárov. Ako tréner pôsobil aj v Ománe, Katare, v prvoligových kluboch v Bardejove, Ružomberku a Banskej Bystrici. Naposledy trénoval v Giraltovciach, kde si ho veľmi obľúbili. Nová športová hala v tomto meste dostala jeho meno. Veľký kus práce urobil v združení bývalých futbalistov Internacionál Tatran Prešov.

Igor Novák bol v prestížnej ankete športového týždenníka Stadión raz tretí. Štyrikrát – v rokoch 1972, 1973, 1977, 1978 – sa stal najúspešnejším športovcom Prešovského okresu. Bol v desiatke najlepších prešovských športovcov dvadsiateho storočia – túto jedinečnú anketu pripravil Prešovský večerník. V roku 2011 mu bola in memoriam udelená futbalová Cena fair play MUDr. Ivana Chodáka.

Igor Novák sa narodil 10. apríla 1948.

(jac)