Skip to content
Menu
Menu

Športoví jubilanti

Pred sedemdesiatimi piatimi rokmi, 15. decembra 1948, sa narodil Jozef Mačupa. Bol výborný futbalista, od žiakov až po mužov obliekal iba zeleno-biely dres Tatrana Prešov.

Tréner Teodor Reimann ho v roku 1967 zaradil do kádra mužov. Kvalitný obranca odohral v prvej československej lige 181 zápasov, dal dva góly. Veľa zápasov odohral aj v druhej lige. V dorasteneckom tíme Tatrana sa v roku 1967 pričinil o druhé miesto na majstrovstvách Československa. Družstvo k tomuto úspechu priviedol tréner Ladislav Pavlovič. Bol oporou mužstva Prešova, ktoré si v najvyššej československej súťaži ročníka 1972/73 vybojovalo pod vedením trénera Milana Moravca druhé miesto.

Zahral si aj v Pohári UEFA. Hráčsku kariéru pre zranenie kolena ukončil v roku 1979. Pracoval i podnikal v gastronómii. Rád hraj aj tenis.Futbal hral i jeho brat – dvojča Ladislav. Tiež sa pričinil o spomínaný úspech dorasteneckého družstva.Pred osemdesiatimi piatimi rokmi, 18. decembra 1938, sa narodil Rudolf Kofčák. Bol dlhoročný stredoškolský pedagóg a veľký športový zanietenec. Pričinil sa o rozvoj a úspechy prešovského ženského basketbalu. V rokoch 1960 až 1969 trénoval družstvo žien a dorasteniek Slávie VŠ Prešov.

Pod jeho vedením vyrástla jedna z najúspešnejších generácií prešovských basketbalistiek. So staršími dorastenkami sa stal majstrom Slovenska, na majstrovstvách Československa bol druhý. Druhé miesto patrilo dievčatám na medzinárodnom Vianočnom turnaji v Prahe.  

(jac)