Skip to content
Menu
Menu

Bolt dostal 20 miliónov eur od IFC na zvýšenie dostupnosti mobility na rozvíjajúcich sa trhoch

Prečítať článok

Platforma Bolt uzavrela partnerstvo s IFC, inštitúciou v rámci Skupiny Svetovej banky zameranej na posilňovanie súkromného sektora v rozvojových krajinách. Spolupráca má za cieľ podporiť prístup k on demand službám v oblasti mobility. Investícia vo výške 20 miliónov eur a poradenské služby IFC pomôžu Boltu rozšíriť riešenia pre mobilitu a vytvoriť tým príležitosti k zárobku, podporiť malé podnikanie a zvýšiť ponuku osobnej prepravy na východoeurópskych a afrických trhoch.

Bolt vstúpil na africký kontinent v roku 2016 spustením služieb v Juhoafrickej republike. V súčasnosti je platforma prítomná v siedmich afrických krajinách, v ktorých dáva Bolt možnosť zárobku viac ako 400-tisíc vodičom v 70 mestách. Finančný príspevok IFC je určený pre východnú Európu, vrátane Ukrajiny a africké trhy, napríklad Nigériu či JAR.

Bolt už v rámci pilotného projektu spustil v Juhoafrickej republike službu prepravy osôb, ktorá je určená výhradne pre ženy. Cieľom je zvýšiť bezpečnosť aj dostupnosť tohto druhu dopravy pre ženy tým, že sú cestujúcim ponúkané vozidlá obsluhované vodičkami. IFC teraz podporí dlhodobé úsilie platformy Bolt zamerané na rozvoj bezpečnej a spoľahlivej dopravy pre ženy aj vytváranie nových ekonomických príležitostí.

„Tešíme sa na spoluprácu s IFC pri rozvíjaní malého podnikania a rozširovaní finančne dostupných prepravných služieb v Afrike a východnej Európe. V minulom roku sme obdržali investíciu od Európskej investičnej banky. Sme hrdí, že nás podporujú takéto významné inštitúcie, ktoré si uvedomujú strategický prínos našich služieb pre rozvíjajúce sa trhy,“ uviedol Markus Villig, CEO a zakladateľ platformy Bolt.

Stephanie von Friedeburg, viceprezidentka IFC, k tomu dodáva: „Technológie môžu, a teda by mali, otvárať nové cesty k trvalo udržateľnému rozvoju a podpore žien. Naša investícia do platformy Bolt má premeniť sektor prepravy osôb smerom, ktorý je prospešný pre životné prostredie, vytvára nové a flexibilné možnosti zárobku pre ženy a v neposlednom rade na tieto trhy prináša bezpečný a finančne dostupný spôsob osobnej prepravy.“


O IFC

FC je členskou organizáciou Skupiny Svetovej banky a predstavuje najväčšiu globálnu rozvojovú inštitúciu zameranú na súkromný sektor na rozvíjajúcich sa trhoch. IFC je aktívna vo viac ako 100 krajinách a využíva svoj kapitál, odborné znalosti a vplyv na vytváranie trhových príležitostí v rozvojových krajinách. Vo fiškálnom roku 2020 investovala IFC 22 miliárd amerických dolárov do súkromných spoločností a finančných inštitúcií v snahe využiť silu súkromného sektora k ukončeniu extrémnej chudoby a podpore spoločnej prosperity. Ďalšie informácie nájdete na www.ifc.org.


O Bolte

Bolt je popredná európska dopravná platforma. Jej cieľom je zaistiť, aby bola doprava v mestách ešte dostupnejšia, pohodlnejšia a udržateľnejšia. Bolt má viac ako 50 miliónov užívateľov vo viac ako 40 krajinách Európy a Afriky. V súčasnej dobe ponúka prepravu autami, riešenia v oblasti mikromobility (elektrické kolobežky a bicykle) a tiež donášku jedla alebo doručovanie balíčkov. V ekologickom programe Green Plan sa spoločnosť zaviazala k úplnej kompenzácii emisií vzniknutých pri preprave cez aplikáciu Bolt v Európe, čo prispieva k zníženiu dopadu podnikania spoločnosti na životné prostredie.

Jakub Mendel