Skip to content
Menu
Menu

Ľudia sa začali báť, že v lese stretnú medveďa hnedého

(ako) – Chránený medveď hnedý sa totiž objavuje aj v blízkosti obce Krivany v okrese Sabinov. Aj Prešovčania s ním majú svoje skúsenosti, keď sa pred rokmi objavila medvedia rodinka priamo v meste. Napila sa z fontány a utekala po rušnej ceste na Sabinovskej ulici. O pár rokov neskôr zase medvedica „šafárila“ v záhradkárskej osade Za Kalváriou, ale keď sa stále viac približovala k obytnej zóne, poľovníci ju zastrelili. Neskôr sa zase objavil medveď pri benzínovej pumpe na Bardejovskej ulici a vydesil vodičov. Najnovší prípad úmrtia muža po napadnutí medveďom na Liptove však ľudí vystrašil.

Krivančania, a zrejme nie sú sami, sa začali báť chodiť do lesa. V blízkosti obce Krivany v okrese Sabinov sa totiž už nejaký čas objavuje medveď. Ľudia majú rešpekt pred mohutnou šelmou a nikto si nie je istý, ako sa pri strete má zachovať. No medvede nie sú len v lesoch, čoraz častejšie sa približujú k dedinám.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR eviduje viac ako 20 hlásení o výskyte medveďa v obci alebo jej bezprostrednej blízkosti. Nie všetky z nich sú problémové, nenastala u nich zmena správania a návykov. Ako uviedol Jaroslav Slašťan zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého, ich výskyt v blízkostí dedín hlásia obyvatelia obce Krahule v okrese Žiar nad Hronom či v Jasenskej doline v okrese Martin. Údajne je tam pre ne atraktívnym  komunálny odpad v blízkosti chatových osád a penziónov.

Hlásenia prišli aj z obce Kunešov v okrese Žiar nad Hronom a Očová v okrese Zvolen . Tam evidujú ochranári medvede na poľnohospodárskych družstvách. Ďalšie hlásené výskyty zaznamenala ŠOP napríklad z obce Sučany, Šútovo (obe okres Martin), Krivany (okres Sabinov) či Pribylina (okres Liptovský Mikuláš).

Čo môžu urobiť ochranári?

Prvým krokom zásahového tímu v prípade nahláseného medveďa je jeho monitoring. Ten predstavuje zber dát od miestnych obyvateľov.

Tím sumarizuje informácie a hlásenia o spozorovaní medveďa a stretov s ním. Získané údaje  predstavujú obraz o časopriestorovej aktivite medveďa.

Zásahový tím následne vykoná výjazd na danú lokalitu, aby preveril situáciu, skompletizoval a spresnil informácie. „Popritom je dôležité zistiť príčinu výskytu daného jedinca, ktorou môžu byť napríklad nezabezpečené odpadové nádoby, vnadenie poľovníkmi v blízkosti intravilánu, pestovanie niektorých poľnohospodárskych plodín v obci alebo jej blízkosti,“ vysvetľuje v stanovisku Slašťan.

Šelmy musia plašiť

V rámci monitoringu problémových medveďov ďalej nasledujú hliadky ochranárov. Ich úlohou je plašenie medveďa v jeho neprirodzenom prostredí a zabránenie škodám, ktoré by mohol spôsobiť. Priamo na mieste vyhodnocujú situáciu, určia ďalší postup a vhodné riešene pre vzniknutú situáciu. „Každá situácia sa vyhodnocuje individuálne. Niektoré jedince po použití našich metód upustia od návštev ľudských obydlí, ich prevýchova je výsledkom použitia rôznych metód plašenia,“ podotkol Slašťan.

Medveď zabil človeka

Policajti našli pred niekoľkými dňami v doline Banskô na Liptove mŕtveho 57-ročného muža. Hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová po udalosti uviedla, že muž mal na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením. V mieste nálezu sa našli aj čerstvé stopy medveďa. Fakt, že muž zomrel po napadnutí šelmou, potvrdila aj pitva.

Na Slovensku sa to stalo po prvý raz, ale z minulosti sú známe viaceré prípady napadnutia medveďom hnedým. Tie sa skončili ťažkými zraneniami, z ktorých sa obete liečili aj celé roky a majú trvalé následky.

Opäť sa otvorila otázka, či nie je populácia medveďa hnedého premnožená. Kto je na vine, že odchádzajú zo svojho prirodzeného prostredia a mieria k obytným zónam? Zrejme to bude kombinácia viacerých faktorov. Medveď je chránený, ale kto ochrání ľudí?