Dvadsaťštyri stredných škôl zriaďovaných Prešovským samosprávnym krajom má ambíciu debarierizovať svoje objekty. Zjednodušia tým prístup k vzdelávaniu aj pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. Investičné akcie sa majú realizovať cez finančné prostriedky z Výzvy Plánu obnovy a odolnosti SR. Zámery za vyše 3 milióny eur už odobrili krajskí poslanci rovnako i financovanie projektových dokumentácií.
Do výzvy rezortu školstva zameranej na debarierizáciu školských budov sa zapája 24 župných stredných škôl. Ide o vzdelávacie inštitúcie s počtom žiakov nad 275, ktoré sú v aktuálnom období najlepšie pripravené pre čerpanie prostriedkov z Výzvy Plánu obnovy a odolnosti SR. Krajskí poslanci ich žiadosti o poskytnutie finančného mechanizmu na realizáciu bezbariérovosti schválili na februárovom zasadnutí (13.2.). Ide celkovo o prostriedky vo výške 3,12 milióna eur pričom maximálna výška pre jednu školu je stanovená na úrovni 130-tisíc eur.
„Vítame možnosť zabojovať o tieto financie, keďže si v spoločnosti určite všetci uvedomujeme veľký investičný dlh z minulosti. Školské budovy v čase svojho vzniku neboli príliš prívetivé a bezpečné pre ľudí s obmedzenou mobilitou, a preto dnes, ak sú možnosti, to musíme rýchlo napraviť. Odstránenie stavebných či architektonických bariér je ďalším krokom k dostupnosti vzdelávania pre zdravotne znevýhodnených, čo by v 21. storočí malo byť absolútnou samozrejmosťou,“ uviedol v tejto súvislosti predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.
Projekty debarierizácie sa majú realizovať v šiestich stredných školách zriaďovaných prešovskou župou v okrese Prešov, v piatich v okrese Poprad, v štyroch v Bardejovskom okrese, v troch vo Vranovskom okrese, ako aj zhodne v dvoch školách v okresoch Humenné a Stará Ľubovňa a v jednej škole v Sninskom a Svidníckom okrese.
„K investičným akciám zastupiteľstvo vyčlenilo financie aj na prípravu projektových dokumentácií a súvisiacej inžinierskej činnosti. Ide o čiastku 136 700 eur. Identifikované sú už aj prvky debarierizácie a rozsah základných úprav, ktoré si v rámci možností a podmienok výzvy mohli školy zakomponovať do realizácie,“ dodal predseda PSK.
V rámci zámerov ide prevažne o vybudovanie bezbariérových vstupov do školských budov, vrátane parkovania, exteriérových rámp a automatických vstupných dverí. Úpravy majú zabezpečiť bezproblémový pohyb imobilných medzi poschodiami, obstaranie schodiskových plošín, prípadne výťahov, ale i rekonštrukcií sociálnych zariadení a šatní pre znevýhodnených.
Medzi vybranými strednými školami zapojenými do projektu debarierizácie sú prešovské školy SPŠ strojnícka, Gymnázium J. A. Raymana, SPŠ stavebná, Spojená škola Ľ. Podjavorinskej – org, zložka SOŠ technická, SOŠ gastronómie a služieb a SOŠ technická. Zo škôl v okrese Poprad sú to Obchodná akadémia, SOŠ remesiel a služieb, SPŠ techniky a dizajnu, SOŠ technická a SPŠ polytechnická J. A. Baťu vo Svite.
Z bardejovských škôl ide o Gymnázium L. Stöckela, SPŠ technickú, Spojenú školu J. Henischa – org. zložku SOŠ polytechnickú a SOŠ ekonomiky, hotelierstva a služieb J. Andraščíka. Do výzvy sú zapojené i SOŠ, Gymnázium C. Daxnera a SOŠ drevárska z Vranova nad Topľou, ďalej SOŠ technická a SOŠ obchodu a služieb v Humennom, Gymnázium T. Vansovej a SOŠ technická v Starej Ľubovni a taktiež SOŠ v Snine a SOŠ polytechnická a služieb vo Svidníku.
Daša Jeleňová
Foto: PSK