Skip to content
Menu
Menu

Mesto Prešov má svoj prvý verejný klavír

V centre Prešova pribudla zaujímavá novinka v podobe verejného klavíra, ktorý je umiestnený v podchode pred vstupom na nádvorie Čierneho orla. Okoloidúci si môžu na piane zahrať alebo sa pri ňom na chvíľu zastaviť a vypočuť si tóny hudby v podaní niekoho iného. Park kultúry a oddychu v Prešove chce aj takýmto spôsobom podporiť rozvoj kultúry v meste.

Obyvatelia a návštevníci Prešova si môžu po prvýkrát vyskúšať verejný klavír priamo v uliciach centra mesta. Ide o iniciatívu PKO Prešov, ktoré umiestnilo prvé prešovské verejné piano v podchode pri vstupe z Hlavnej ulice smerom na nádvorie Čierneho orla.

Piano je síce staršie a vyžaduje si citlivý prístup, avšak zahrať si na ňom môžu amatérski hudobníci aj profesionáli. Cieľom tejto kultúrno-osvetovej iniciatívy je prispieť k rozvoju kultúry v Prešove a tiež priniesť „kultúrne trendy“, ktoré sú bežnou súčasťou moderných miest.

Verejný klavír bude voľne prístupný úplne pre každého až do 15.11.2021, avšak jeho zotrvanie na prešovskom námestí bude závisieť od počasia ako aj od prístupu verejnosti. Týmto spôsobom chceme postupne učiť obyvateľov mesta vážiť si „nechránené“ objekty, ktoré sa stávajú priamou súčasťou našich ulíc. Okoloidúcim i pianistom týmto dávame dôveru v kultúrne správanie voči hudobnému nástroju a jeho okoliu.

Zdroj: presov.sk