Skip to content
Menu
Menu

NDS dnes vyhlási súťaž na 2. etapu severného obchvatu Prešova

(pv) – Národná diaľničná spoločnosť (NDS) dnes (24. 2.) vyhlási súťaž na druhú etapu severného obchvatu Prešova. Ohlásil to v stredu po rokovaní vlády minister dopravy Andrej Doležal v súvislosti so schválením aktualizovaného harmonogramu cestnej infraštruktúry.

Dobrá správa pre Prešov

Doležal vysvetlil, že uznesenie vlády ukladá úlohu ministrovi dopravy, aby podľa harmonogramu staval, a tiež ministrovi financií, aby v rámci možností rozpočtu verejnej správy na tieto cesty aj vynaložil prostriedky.

To je podľa neho dôležité pre obstarávateľov, ako je NDS alebo Slovenská správa ciest (SSC), aby sa mohli pri obstarávaniach oprieť o finančné krytie. O tento dokument sa tak môže oprieť aj SSC pri vyhlasovaní verejných obstarávaní na obchvaty Šale, Holíča či Prievidze alebo pri opravách mostov na cestách prvej triedy.

Aj vďaka tomuto uzneseniu tak podľa ministra dopravy môže NDS spustiť súťaž na druhú etapu severného obchvatu Prešova na R4. „Tento úsek nadväzuje na prvú etapu a tunel Bikoš, ktorý by mal byť odovzdaný rádovo o rok,“ dodal Doležal.

Predpokladaná hodnota zákazky je podľa jeho slov 260 miliónov eur. „Prešovčania na tento moment veľmi dlho čakali a som rád, že konečne prišiel. Bude to, samozrejme, ešte trvať pár rokov, kým bude obchvat hotový, ale po dnešku sme k nemu o veľký krok bližšie,“ podotkol po schválení harmonogramu na vláde poslanec Národnej rady (NR) SR a podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Jozef Lukáč.

Druhá etapa severného obchvatu Prešova na R4 je súčasťou dôležitého medzinárodného koridoru Via Carpatia, rovnako ako obchvat Košíc na R2.